Subakut dönem supraspinatus tendinitinde balneoterapinin fizik tedavi programına erken dönem katkısının değerlendirilmesi
Evaluation of the additive effects of balneotherapy to early physical therapy in subacute supraspinatus tendinitis
- Tez No: 558058
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE EDA KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Omuz ağrısıyla başvuran hastalarda en sık karşılaşılan patoloji rotator manşon lezyonlarıdır. Omuz ağrısı 6 haftaya kadar akut, 6-12 hafta arası subakut, 12 hafta üzerinde kronik ağrı olarak tanımlanmaktadır. Rotator manşon lezyonları tendinitlerden komplet yırtıklara kadar geniş bir spektrumda yer alır. Neer bu lezyonları klinik ve patolojik 3 evrede tariflemiştir. En sık karşılaşılan durum ise supraspinatus tendinitleridir. Tendinitler konservatif tedavilerden büyük oranda fayda görürler. Balneoterapi ise konservatif tedavilere ek olarak birçok kas iskelet sistemi hastalığında uygulanmaktadır. Bu çalışmanın amacı subakut supraspinatus tendiniti tedavisinde balneoterapinin fizik tedavi uygulamalarına erken dönem katkısını araştırmaktır. Çalışmaya 6-12 hafta arasında şikayet süresi olan ve supraspinatus tendiniti tanısı konulan 90 hasta alındı. Hastalar randomize olarak 2 eşit gruba ayrıldı. Birinci grupta (N=45) etkilenen omuza yönelik TENS, Hotpack, US tedavileriyle beraber Codman ve EHA egzersizleri uygulandı. İkinci grupta (N=45) etkilenen omuza TENS, Hotpack, US, Codman ve EHA egzersizleri yanı sıra balneoterapi verildi. Her iki grubun aktif omuz EHA gonyometre ile, el kavrama gücü Jamar el dinamometresi ile ölçüldü. Ağrı değerlendirmesi için VAS (istirahat, uyku, hareket), fonksiyonel değerlendirme için Quick Dash anketi, yaşam kalitesi için SF-36 formu kullanıldı. Değerlendirmeler tedavi öncesi ve 15 seans tedavi sonrası yapıldı. İki grup arasında demografik değişkenler ve özel tanısal testlerin pozitifliği açısından fark saptanmadı (p>0,05). 1.
Özet (Çeviri)
The most common pathology in patients presenting with shoulder pain is rotator cuff lesions. Shoulder pain is defined as acute for 6 weeks, subacute for 6-12 weeks, chronic for 12 weeks. Rotator cuff lesions are found in a wide spectrum from tendinitis to complete tears. Neer described these lesions in 3 clinical and pathological stages. In this spectrum, the most common condition is supraspinatus tendinitis. Tendinitis treated greatly with conservative treatments. Balneotherapy is applied in many musculoskeletal diseases in addition to conservative treatments. In this study, it was aimed to investigate the early contribution of balneotherapy to physical therapy in the treatment of subacute supraspinatus tendinitis. The study included 90 patients with complaints of 6 to 12 weeks and with the diagnosis of supraspinatus tendinitis. Patients were randomized and divided into 2 equal groups. In the first group (N=45), TENS, Hotpack, US treatments, Codman and EHA exercises were applied to the affected shoulder. In the second group (N=45) TENS, Hotpack, US treatments, Codman with EHA exercises for the affected shoulder and in addition balneotherapy were applied. In both groups, shoulder active ROM was measured with goniometer and hand grip strength was measured with Jamar hand dynamometer. The evaluation of pain was performed with VAS (rest, sleep, movement), functional assessment with Quick Dash questionnaire and quality of life assesment with SF 36 form. Evaluations were made before treatment and after 15 sessions of treatment. There was no difference between two groups regarding of demographic variables and the positivity for specific diagnostic tests (p> 0.05).