Subakut dönem iskemik inmeli hastalarda hızlandırılmış repetitif transkraniyal manyetik stimülasyonun depresyon semptomları üzerine etkisi
Effect of accelerated repetitive transcranial magnetic stimulation on depression symptoms in patients with subacute ischemic stroke
- Tez No: 839022
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜFİT AKYÜZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Depresyon, inmeli hastaların yaşam kalitelerini ve fonksiyonel iyileşmelerini olumsuz etkileyen ve artmış fiziksel dizabilite, kognitif ve sosyal bozukluk ile ilişkilendirilen bir komplikasyondur. Farmakoterapiye dirençli olabilmesinin yanı sıra tedavide kullanılan ilaçların yan etki profili ve inme rekürrensini artırması, inme sonrası depresyon (İD) tedavisinde yeni tedavi alternatiflerine ihtiyacı artırmaktadır. Repetitif transkraniyal manyetik stimülasyon (rTMS) tedavisi bu alanda ilgi gören uygulamalardan biridir. İD tedavisinde; günde tek seans uygulanan konvansiyonel rTMS uygulamasının etkinliği birçok çalışmada gösterilmesine rağmen günlük seans sayısının artırıldığı hızlandırılmış rTMS uygulaması ile ilgili sınırlı sayıda veri mevcuttur. Bu çalışmada İD tanısı almış ve medikal tedaviye rağmen depresyon semptomları devam eden hastalarda hızlandırılmış rTMS tedavisinin depresyon semptomları üzerine etkinliğini taklit uyarımla karşılaştırarak değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve yöntem: Çalışmamızda aktif rTMS grubu (n=12) ve taklit rTMS (n=12) grubunda yer alan subakut dönem 24 iskemik inmeli hastanın verileri değerlendirildi. Birinci gruba; sol dorsolateral prefrontal korteksi (L-DLPFC) hedef alarak günde 2 kere olacak şekilde 2 hafta süreyle 10 Hz frekansta toplam 20 seans hızlandırılmış aktif rTMS tedavisi, ikinci gruba; benzer protokol uygulanarak sham koille taklit rTMS tedavisi verildi. Sonuç ölçütleri olarak Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği (HAM-D), İnme Etki Ölçeği (İEÖ), Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği (FBÖ) ve Brunnstrom Evrelemesi kullanıldı. HAM-D skorunda başlangıca göre en az %50 azalma olması tedaviye yanıt, HAM-D skorunun 7 ve aşağısında olması ise remisyon olarak kabul edildi. Hastalar tedavi öncesi, tedavi bitimi ve tedavi bitiminden 4 hafta sonra değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Objective: Depression is a complication that negatively affects the quality of life and functional recovery of stroke patients and is associated with increased physical disability, cognitive and social impairment. In addition to being resistant to pharmacotherapy, the side-effect profile of the drugs used in the treatment and the increase in stroke recurrence, increase the need for new alternatives in the treatment of post-stroke depression (PSD). Repetitive transcranial magnetic stimulation (rTMS) therapy is one of the treatment of interest in this field. In the treatment of PSD; Although the effectiveness of conventional rTMS procedure, which is applied once a day, has been shown in many studies, there is limited data on accelerated rTMS protocol in which the number of daily sessions is increased. In this study, we aimed to evaluate the efficacy of accelerated rTMS treatment on depression symptoms in patients diagnosed with PSD and whose depressive symptoms persist despite medical treatment, by comparing it with sham stimulation. Materials and methods: In our study, the data of 24 patients with subacute ischemic stroke in the active rTMS group (n=12) and sham rTMS (n=12) group were evaluated. To the first group; 20 sessions of accelerated active rTMS therapy at 10 Hz frequency for 2 weeks, twice a day, targeting the left dorsolateral prefrontal cortex (L-DLPFC); to the second group; Similar protocol was applied and sham rTMS treatment was given with a sham coil. As outcome measures, Hamilton Depression Rating Scale (HAMD), Stroke Impact Scale (SIS), Functional Independence Measure (FIM), and Brunnstrom Stage were used. A decrease of at least 50% in the HAMD score compared to the baseline was considered a response to the treatment, and a HAMD score of 7 or less was considered remission. The patients were evaluated before the treatment, at the end of the treatment and 4 weeks after the end of the treatment.