Erken dönem inmeli hastalarda gövde dengesi egzersizlerinin fonksiyonel durum, denge, yaşam kalitesi ve ambulasyona katkısının değerlendirilmesi
The impact of additional trunk balance exercises on balance, functional condition and ambulation in early stroke patients
- Tez No: 506986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN ŞAHİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Subakut dönem inmeli hastalarda geleneksel rehabilitasyon programlarının yanı sıra gövde dengesini arttıran, Nintendo Wii ve istasyon çalışması şeklinde hazırlanmış bir egzersiz sistemi oluşturarak bu egzersizlerin denge, fonksiyonel durum, ambulasyon yeteneği ve yaşam kalitesine etkisini değerlendirmektir. Materyel ve metod: Değerlendiricinin kör olduğu randomize kontrollü olan bu çalışmaya yaş ortalamaları 63±10,3/yıl ve inme sonrası geçen süre 36,4±16,4/gün olan 63 inmeli hasta dahil edildi ve 2 gruba randomize edildi. 1. Grup (n:32) geleneksel rehabilitasyon programına tabii tutulurken 2. Grup (n:31) geleneksel rehabilitasyon programına ek olarak 15 seans gövde dengesi egzersizleri yaptılar. Ana sonuç ölçütleri: Motor iyileşme için Brunnstrom evrelemesi, gövde dengesi için Gövde Bozukluk Skalası, genel denge için Berg-Balans Denge Ölçeği, fonksiyonel durum için fonksiyonel bağımsızlık ölçeği, ambulasyon için Rivermead Mobilite İndeksi, yaşam kalitesi için İnme Etki Ölçeği 3.0 kullanıldı. Değerlendirme tedaviye başlamadan önce, tedavi sonrası ve 3 ay sonra yapıldı. Bulgular: İki grup arasında yaş, cinsiyet, kognitif durum, etkilenen ve dominant ekstremite, inme etyolojisi, hastalık süresi ve başlangıç değerlendirme parametreleri arasında fark yoktu (p>0,05). Her iki grupta da değerlendirme parametrelerinde yaşam kalitesi anketinde tüm alt başlıklara yansımayan anlamlı düzelmeler saptandı (p0.05). Gövde bozukluk skalası dinamik oturma dengesi alt skalası ve brunnstrom alt ekstremite motor iyileşme skorlarında 2.
Özet (Çeviri)
Aim: To investigate the effects of trunk balance training, using Nintendo Wii fit and trunk balance exercises on motor recovery, mobility, balance, activity level and quality of life of subacute hemiparetic patients. Methods: In this randomized, controlled, assessor-blinded trial, 63 patients [mean (+/-SD) age of 63,3 (+/-10,3) years] with hemiparesis after stroke [mean (+/-SD) 36,4±16,4 days) were randomly assigned to two groups. 1st. group ( n=32) participated in a conventional stroke inpatient rehabilitation program, whereas 2nd. group (n=31) received 15 sessions of trunk balance training (using Nintendo Wii fit) in addition to the conventional program. Main outcome measures were motor recovery (Brunnstrom staging), mobility (Rivermead Mobility Index), balance ( Berg Balance Scale), trunk balance (Trunk impairment scale,TIS), activity level (Functional Independence Measure) and quality of life (stroke impact scale 3.0) that was performed before and after the treatment program and after 3 months. Results: Both groups were similar in terms of baseline clinical characteristics and baseline outcome measures (p>0,05). All outcome mesasures improved significantly in both groups (P0,05). TIS dynamic sitting balance subscale scores and brunnstrom lower extremity motor recovery scores improved singificantly in the 2nd.