Kur'ân-ı Kerîm'de siyer konularına dâir ayetler
Verses about the life of Muhammed in the Holy Kur'ân
  1. Tez No: 558081
  2. Yazar: MUKADDES GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALİ KAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Tarih, Religion, History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
İnsanlığın son hidâyet rehberi olan Hz. Peygamber kendisine vahyedilen Kur'ân-ı Kerîm'i insanlara tebliğ etmiş ve kendisi de vahyin gösterdiği doğrultuda bir hayat yaşamıştır. Bu anlamda Hz. Peygamber'i tanımak ve O'nun hayatını öğrenmek büyük önem arz etmektedir. O'nu tanımak isteyen kimsenin başvuracağı ilk ve ana kaynak ise Kur'ân-ı Kerîm'dir. Çalışmamızda Kur'ân-ı Kerîm'deki siyer konularıyla ilgili olan zamanı veya mekanı bilinen ayetler tespit edilerek Hz. Peygamber'in hayatı özellikle İslâm'ı tebliği çerçevesinde ele alınmıştır. Hz. Peygamber'in gerek Mekke dönemindeki gerekse Medine dönemindeki daveti Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan ayetler ışığı altında incelenerek siyer alanında yapılacak diğer çalışmalara katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Çalışmamız giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte Siyer'in konusu ve önemi ile araştırmanın metodu, amacı ve kaynakları hakkında bilgi verilmektedir. İki bölüm ise Mekke Dönemi ve Medine Dönemi şeklinde ele alınmaktadır. Birinci bölümü oluşturan Mekke Dönemi'nde Hz. Peygamber'in beşerî ve peygamberlik yönü, ilk vahiy ve Hz. Muhammed (as)'ın peygamberlikle görevlendirilmesi, Hz. Peygamber'in İslâm'a daveti, davete karşı gösterilen tepkiler ve Kur'ân-ı Kerîm'in verdiği cevaplar ele alınmıştır. Kur'ân-ı Kerîm'de yer alan siyere dâir birkaç konuya da yer verilmiş ve Hz. Peygamber'in Medine'ye hicretiyle Mekke dönemi sona erdirilmiştir. İkinci bölümü teşkil eden Medine Dönemi'nde ise müşriklerle, Ehl-i Kitâbla ve münâfıklarla olan ilişkiler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The last prophet who is the last guidance of humanity announced the Quran revealed to him to people and he also lived a life in the direction revealed by the revelation. In this sense, it is very important to know the last prophet and learn his life. The Quran is the first and main source for anyone who wants to know him. In our study, the life of the last prophet was dealt with especially within the scope of the announcement of Islam by determining the verses that have been known about the time or place related to the prophetic biography in the Quran. The invitation of the Prophet both in Mecca and Medina period was examined in the light of the verses in the Quran and it was aimed to contribute to the next other studies in the prophetic biography scope. Our study consists of an introduction and the other two parts. In the introduction, information is given about the subject and importance of the prophetic biography; and the method, aim and sources of the research. The two sections are dealt as Mecca Period and Medina Period. In the Mecca period which constitutes the first part, human and prophetic aspect of the last prophet, the first revelation, the appointment of Muhammad with prophethood, the last prophet's invitation to Islam, the reactions against the invitation and the answers of the Quran were discussed. There were also a few issues related to the prophetic biography in the Quran and the period of Mecca was ended with the emigration of the last prophet to Medina. In the Medina period which constitutes the second part, the relations with the idolaters, the Jews, the Christians and the factious were examined.