[4-(dialkilaminobenziliden)hidrazinkarbotiyoamit]2Cu(II) nötral kompleksinin DNA ile etkileşimlerinin incelenmesi
Investigation and dna interactions of planar [4-(dialkylaminobenzylidene)hydrazine carbothioamide]2Cu(II)neutral complexes
- Tez No: 558093
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ÇOBAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Daha evvel sentezlenmiş (2E)-2-[4-(dietilamino)benziliden]-N-[(1Z,2E)-N-hidroksi-2-(hidroksimino)etanimidol]hidrazin) karbotiyoamit ligandı (L1), (2E)-2-[4-(dimetilamino)benziliden]-N-[(1Z,2E)-N-hidroksi-2-(hidroksimino)etanimidol]hidrazin) karbatiyoamit ligandı (L2), (1Z,2E)-N-[(2E)-2-(4-etoksibenziliden)hidrazino]karbonotiyol)-Nʹ-hidroksi-2-(hidroksimino) etanimidamit ligandı (L3) Cu(II) komplekslerinin biyolojik aktiviteleri üzerinde çalışmalar yapılmıştır. L1 ve L2 ligandlarını içeren Cu(II) komplekslerinin sitotoksisite aktivitesi insan lösemi hücre hattı HL-60 kullanılarak ortaya konmuştur. L1 ligandı içeren Cu(II) kompleksinin 5-20 µM konsantrasyonda en yüksek antiproliferatif etki gösterdiği ve potansiyel anti-kanser ajan olarak kullanılabileceği rapor edilmiştir. L3 ligandı içeren Cu(II) kompleksinin ise anti-bakteriyel ve anti-fungal aktivite gösterdiği ortaya çıkarılmıştır.Bu çalışmada ise daha evvel sentezlenmiş düzlemsel [4-(dialkilaminobenziliden) hidrazinkarbotiyoamit]2Cu(II) nötral kompleksinin DNA ile etkileşimleri UV-Vis titrasyonu, fluorometri ve agaroz jel elektroforezi metotları kullanılarak çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar değerlendirildiğinde komplekslerinin DNA'ya interkalasyon ile bağlandıkları ve agaroz jel elektroforez çalışmasında da DNA'yı parçaladıkları tespit edilmiştir. Bu bağlanma ve DNAaz aktivitesi komplekslerin daha evvelden rapor edilen sitotoksik, anti-bakteriyel ve anti-fungal biyolojik aktiviteleriyle orantılı oldukları düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The biological activities of previously synthesized copper, nickel and cobalt complexes of (2E)-2-[4-(diethylamino)benzylidene]-N-[(1Z,2E)-N-hidroxy-2-(hydroxyimino) ethanimidoyl] hydrazine carbothioamide (L1), (2E)-2-[4-(dimethylamino) benzylidene]-N-[(1Z,2E)-N-hidroxy-(hydroxyimino)ethanimidoly]hydrazine) carbothioamide (L2), and (1Z,2E)-N-[(2E)-2-(4-ethoxybenzylidene) hydrazino] carbonothionyl]-N′-hydroxy-2-(hydroxyimino) ethanimidamide (L3) are investigated. The cytotoxicities of Cu(II) complexes containing L1 and L2 ligands were obtained using cell series HL-60. The Cu(II) complex including L1 ligand it is considered as potential anticancer agent at 5-20 mM concentration. L3 also showed antibacterial and antifungal effects.In this study it is aimed to investigate the interaction between of previously synthesized planar [4-(dialkylaminobenzyliden)hydrazine carbothioamide]2Cu(II) neutral complexes with DNA by using UV-Vis titration, fluorometer and agarose gel electrophoresis. When the results were evaluated, it was found that their complexes were bound to DNA by intercalation and they also cleave the DNA in agarose gel electrophoresis study. These binding and DNAase activity complexes are thought to be proportional to the earlier reported cytotoxic, anti-bacterial and anti-fungal biological activities.