Farklı oranlarda bor ilavesinin 4140 çeliğinin korozif aşınma özelliklerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the boron addition on tribocorrosion behavior of 4140 steels
- Tez No: 558106
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, farklı oranlarda bor ilavesinin 4140 çeliğinin korozif aşınma özelliklerine ekisi incelenmiştir.Farklı oranlarda bor ilave ederek (2,11,17,26,32,38) vakumsuz indüksiyon ocağında 1635˚C'de ergitilmiş ve öncesinde 950 ˚C'ye ısıtılmış seramik kalıplara dökümü yapılan numuneler %200 oranında deforme edilerek yassı hale getirilmiştir. Düşük miktarda bor ilave edilen 4140 çelik munelerinin mikroyapı ve EDX analizinde (2ppm) bor elementine rastlanılmamış ve yapının perlit ve ferritten oluştuğu gözlemlenmiştir. İlave edilen bor miktarının artmasıyla mikroyapıda BC ve BN bileşikleri görülmüştür. Korozif aşınma davranışı, farklı yükler altında (10-20-40N) ve %3.5'lik NaCl çözeltisi kullanılarak pin-on-disk yöntemi ile belirlenmişir.Yapılan çalışmlar sonucunda bor ilavesinin sertlik ve korozif aşınma davranışı üzerinde pozitif etkisi tespit edilmiş,ancak 17ppm'den sonra bor niktarındaki artışla bu değerlerin azaldığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the addition of different ratios of boron to the corrosive wear properties of 4140 steels was investigated. It was melted at 1635˚Cin a vacuum induction furnace by adding diferent amounts of boron (2,11,17,26,32,38).The casting of the samples was made to ceramic molds heated to 950 ˚C and deformed by 200% and flattened.Microstructure and EDX analysis of 4140 steel samples with low amount of boron added (2ppm) showed no boron element and the structure was composed of perlite and ferrite.As the amounts of boron added increased, BC and BN compounds were formed in microstructure. Tribocorrosion behavior was investigated in a 3.5% NaCl solution with a pin-on-disc method under different loads (10-20-40N). As a result of the studies, it was found that the hardness and tribocorrosion behavior increased with the addition of boron but these values decreased with the increase in boron amount after 17ppm.