Farklı oranlarda bor ilavesinin üç boyutlu yazıcı ile üretilen daimi kron rezinlerinin yüzey pürüzlülüğü ve antibakteriyel özelliklerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of different amounts of boron addition on the surface roughness and antibacterial properties of three dimensional printed permanent crown resins
- Tez No: 843668
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRİYE ECE GEDUK, PROF. DR. SEDA CENGİZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, üç boyutlu yazıcı ile üretilen daimi kron rezinine bor elementi ilavesinin fırçalama öncesi ve sonrası materyalin renk stabilitesi, yüzey pürüzlülüğü ve antibakteriyel özelliklerine etkisini değerlendirmektir. Çalışmamızda UV ışını ile polimerize olan ve üç boyutlu yazıcı ile üretilen daimi kron rezinine farklı oranlarda (%0, %1, %2 ve %3) sodyum pentaborat ilave edilerek örnekler hazırlandı. SLA üretim teknolojisine sahip olan yazıcıda, toplamda 148 örnek üretilerek dört gruba ayrıldı. Tüm örneklerin yüzeyleri silikon karbit zımpara kağıdı (600, 800, 1000, 1200 grid) kullanılarak zımparalandı ve ardından 2.5 bar basınç altında 110µm Al2O3 kumlama yapıldı. Daha sonra yüzeylere polisaj patı uygulandı. Örnekler, fırçalama simülatöründe 10.000 devirlik fırçalama işlemine tabi tutuldu. Fırçalama öncesi ve sonrasında yüzey pürüzlülükleri profilometre cihazı ve FE-SEM mikroskobu, renk değişikliği ölçümleri spektrofotometre cihazı ile yapıldı. ISO 22196 standardına uygun yöntem kullanılarak, hazırlanan örneklerin antibakteriyel etkisi incelendi. Renk değişimi, Kruskal-Wallis testi kullanılarak istatistiksel olarak değerlendirildi ve ardından çoklu karşılaştırmalar Dunn testi ile gerçekleştirildi. Yüzey pürüzlülüğü değerleri ise iki yönlü ROBUST ANOVA testi kullanılarak incelendi ve çoklu karşılaştırmalar Bonferroni testiyle değerlendirildi. Fırçalama işlemi sonrasında gruplar karşılaştırıldığında karışımdaki sodyum pentaborat oranındaki artışın renk değişim değerini arttırdığı izlendi. Benzer şekilde fırçalama işlemi sonrasında yüzey pürüzlülüğünün arttığı, en yüksek yüzey pürüzlülüğünün %3 sodyum pentaborat içeren örnek grubunda olduğu tespit edildi. Antibakteriyel özelliğin örneklerdeki bor ilavesine bağlı olarak arttığı gözlendi.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to assess color stability, surface roughness, and antibacterial properties before and after brushing, examining the impact of boron element addition in three dimensional printed permanent crown resin. In our study, samples were prepared by adding different amounts of sodium pentaborate (0%, 1%, 2% and 3%) to the permanent crown resin, which was polymerized with UV light and produced with a three dimensional printer. Four groups and a total of 148 samples were manufactured with a SLA based printer. All samples surfaces were finished with grid silicon carbide paper (600, 800, 1000, 1200 grid). Subsequently, a sandblasting process was performed using 110µm Al2O3 particles under a pressure of 2.5 bar. Afterwards, the surfaces were polished with polishing paste. The samples underwent a processing in a brushing simulator for a total of 10.000 cycles. Surface roughness measurements were obtained before and after brushing utilizing a profilometer and FE-SEM microscope, while color changes were assessed using a spectrophotometer device. The determination of the antibacterial properties of the prepared samples were in accordance with the ISO 22196 standard. Color change was statistically evaluated using the Kruskal-Wallis test, and multiple comparisons were performed with the Dunn test. Surface roughness values were analyzed using the two-way ROBUST ANOVA test and multiple comparisons were made with Bonferroni. Upon comparison of the groups after brushing, it was observed that that the increase in the sodium pentaborate ratio in the mixture increased the color change value. Similarly, it was determined that the surface roughness increased after the brushing process, and the highest surface roughness was found in the sample group containing 3% sodium pentaborate. It was observed that the antibacterial property increased due to the addition of boron in the samples.