Occupational safety requirements and the effect of education on risk perception in excavation works
Kazı işlerinde iş güvenliği gereklilikleri ve eğitimin risk algısına etkisi
  1. Tez No: 558130
  2. Yazar: KEREM NUR KÖKSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET BEYCİOĞLU, PROF. DR. EMEL ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Adana Bilim ve Teknoloji Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Kazı işleri, inşaat sektöründe yüksekten düşmeden sonra en fazla kazanın yaşandığı işlerdir. Kazı çalışmaları sırasında oluşan ve ciddi yaralanmalara veya ölümlere neden olan kazaları önlemek için; kazı işi ile ilgili uygun planlama yapılmalı, planlar uygulamaya konulmalı ve uygulama sistematik olarak denetlenmeli, denetleme sonucunda aksayan yönlerle ilgili tedbirler alınmalıdır. Bu çalışmada kazı işlerinde iş güvenliği uygulamaları incelenmiş, OSHA ve Türkiye'de uygulanan iş sağlığı ve güvenliğiyle alakalı resmi düzenlemeler karşılaştırılmıştır. Bu karşılaştırmalar sonucunda bir L Matris tipinde risk değerlendirme formu hazırlanmıştır. Hazırlanan risk değerlendirme formu farklı eğitim düzeyindeki inşaat mühendisliği lisans öğrencilerine, bir üniversite kampus inşaatındaki çalışanlara ve inşaat sektöründe çalışan tecrübeli mühendislere doldurtulmuş ve bu gurupların risk algılarındaki farklılıklar incelenmiştir. Çalışma sonucunda eğitimin risk algısında etkili olduğu ve sahada çalışanların aldıkları görevlere göre risk algılarında farklılık olduğu gözlenmiştir. Ayrıca kazı işleri ile ilgili resmi düzenlemelerdeki eksiklikler vurgulanarak kazı işlerinde daha emniyetli çalışılması için gerekli noktalara değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
Following the accidents due to fall from heights, excavation works are the most dangerous area where there are many accidents experienced in construction sector. In order to prevent the accidents causing serious injuries and deaths during excavation works, there should be a proper planning related to the excavation works. This plan should be implemented, and then the implementation should be controlled systematically. Finally, the measures should be taken about the defective points as a result of these controls. In this study, occupational safety implementations have been investigated in excavation works and the official documents, codes and regulations related to occupational health and safety applications have been compared. As a result of these comparisons, a risk assessment form in“L Shaped Matrix”has been prepared. The risk assessment form has been applied to the civil engineering undergraduate students who have different education levels, technical staff working in the campus construction of a university, and the experienced civil engineers working in the construction sector so as to investigate the differences in risk perception of these workers. It has been observed at the end of the study that education has an effect on risk perception of students there are differences in risk perception of technical staff according to their tasks and responsibilities. Furthermore, important issues for a safer working environment in excavation works have been outlined by emphazising the missing points in official documents, related to excavation works.