Kömürün oksidasyonuna katkı maddelerinin etkisi
The effect of additives on oxidation of coal
  1. Tez No: 558135
  2. Yazar: ELİF YAĞMUR KIZILIRMAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ JALE NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Proses ve Reaktör Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada bazı katkı maddelerinin kömürün yanma performansı üzerine etkileri incelenmiştir. Bunun için Tavşanlı bölgesinden elde edilen kömür örnekleri belirli oranlarda CaCO3 ve MgO ile karıştırılmıştır. Ayrıca kömürün mevcut mineral yapısının yanma performansı üzerine etkisini belirlemek için kömür demineralize edilmiştir. Elde edilen sonuçlar orjinal kömürün yanma performansıyla karşılaştırılmıştır. Hazırlanan örneklerin yanma reaktivitesini belirlemek için izotermal olmayan termogravimetrik analiz kullanılmıştır. Bu deneyler, eş zamanlı TG-DTG/DSC termogravimetrik analiz cihazında gerçekleştirilmiştir. Yanma işleminde Ortega ve Master-Plot yöntemleri kullanılarak örneklerin aktivasyon enerjileri ve yanma mekanizmaları belirlenmiştir. Kömürün mevcut mineral türlerinin, CaCO3 ve MgO gibi katkı maddelerinin kömürün yanma reaktivitesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu gözlenmiştir. Kömürdeki mineral türlerinin, kömürün yanma reaktivitesine güçlü bir katalitik etki uyguladığı yani demineralize örneklerin, orijinal kömürden daha az reaktif olduğu anlaşılmıştır. %10'luk CaCO3 ilavesinin kömürün yanması üzerinde geciktirici, %10'luk MgO' in ise hızlandırıcı etkilerinin olduğu yanma profillerinden ve aktivasyon enerjilerinden anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of some additives on combustion performance of coal was examined. For this, coal samples derived from Tavşanlı region were mixed with CaCO3 and MgO in specific amounts. Moreover, it was demineralized to determine the coal's mineral structure on combustion performance coal. The obtained results were compared with the burning performance of original coal. Non-isothermal thermogravimetric analysis (TGA) was used to state the burning reactivity of the prepared samples. These experiments were carried out at simultaneous TG-DTG/DSC thermogravimetric analysis apparatus. In the kinetics analysis, the activation energy and combustion mechanisms of the samples were determined by using Ortega and Master-Plot methods. It was observed that the coal's mineral structure and the additives such as CaCO3 and MgO have considerable effects on the combustion reactivity of the coal. It was understood that mineral types in coal act a strong catalytic effect on the coal's combustion reactivity. That is, demineralized samples are less reactive than the original coal. It was determined that 10% CaCO3 addition has 'heat sink' effect on coal's combustion process whereas 10% MgO has 'accelerator' effect when their combustion profiles and activation energy were examined.