Çelik donatılı betonarme kirişlerin yüksek sıcaklık etkileri altında yapısal davranışlarının incelenmesi
Investigation of the structural behavior of steel-reinforced concrete beams exposed to elevated temperatures
- Tez No: 558186
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada yüksek sıcaklıkların betonarme kirişlerin yapısal davranışları üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Araştırma kapsamında betonarme kirişler, küp beton numuneleri, çelik donatı ve çekip çıkarma deneyleri için hazırlanan numuneler aynı şartlar altında üretilmiş ve seramik fırında kademeli olarak 800°Cʼye kadar sıcaklığa maruz bırakılmıştır. Daha sonra ilgili standartlara uygun olarak deneylere tabi tutulmuştur. Deney sonuçları birbirleriyle mukayese edilerek değerlendirme yapılmıştır. Sonuçlar genel olarak incelendiğinde 600ºC'ye kadar çeliğin akma dayanımlarında kayda değer bir düşüş görülmezken beton basınç dayanımlarında yaklaşık %45 civarında bir düşüş görülmüştür. 800°C'de ise beton basınç dayanımında %82 civarındaki azalmaya karşılık çelik akma dayanımında ise %30 civarında bir düşüşe rastlanmıştır. Üretilen kiriş numunelerindeki taşıma gücü kaybının temel nedeninin betonda oluşan hasar ve bu hasardan ötürü beton donatı kenetlenmesinin azalması olduğu söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, effects of high temperatures on the structrual behaviour of reinforced concrete beams were investigated. Within the scope of the research, reinforced concrete beams cube concrete specimens, steel reinforcement and pull-out specimens were produced under the same conditions and were gradually exposed to temperatures up to 800°C in the ceramic furnace. It was then subjected to tests inline with the related codes. The results of the experiments were evaluated by comparing with each other. When the results were investigated in general, there was not a significant decrease in yield strength of the steel up to 600ºC, but a decrease in concrete compressive strength of nearly 45% was seen at 800°C, concrete compressive strength decreased by 82% while steel yield strength decreased by nearly 30%. It could be suggested that the main reason of the bond-bearing capacity of the produced beam specimens is the damage on the concrete and the reduction of the concrete-reinforcement bonding due to this damage.