Enine donatı olarak geogrid kullanılan betonarme kirişlerin yüksek sıcaklık etkileri altında yapısal davranışlarının incelenmesi
Investigation of the structural behaviour of rc beams with geogrid transverse reinforcement exposed to elevated temperatures
- Tez No: 558188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH MEHMET ÖZKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada, ülkemizde inşaat sektöründe kendine özellikle zemin iyileştirme alanlarında yer bulmaya çalışan geogrid malzemesi ile kullanımı yaygın olan çelik donatıların beton içerisinde enine donatı olarak kullanımı ve yüksek sıcaklık etkileri altındaki mekanik özelliklerinin incelenmesi üzerinde durulmuştur. Aynı anma çapında çelik donatıya nazaran çekme dayanımı normal şartlar altında daha yüksek olan geogrid malzemesi aynı zamanda yüksek mukavemetli malzemelerdir. Polyester mikro iplikçiklerin dikdörtgenler şeklinde örülüp üzerinin PVC ile kaplanması yöntemiyle üretilir. Çalışmada enine donatı olarak Geogrid kullanılan kirişlerin aşamalı olarak 800°C'ye kadar yüksek sıcaklık etkilerine maruz bırakılması sonucunda eksenel yükleme deneyleri yapılarak numunelerin kesme etkisi yönünden davranışı ve mekanik özellikleri incelenmiştir. Çalışmada sonuç olarak kiriş numunelerinin yüksek sıcaklık etkileri altındaki davranışı, incelenmiş ve betonarme yapılarda kullanımı üzerine değerlendirmeler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the use of steel reinforcements as a transverse reinforcement in concrete and its mechanical properties under the effects of high temperature have been emphasized. The geogrid material with the same nominal diameter and higher tensile strength than normal steel reinforcement is also high strength materials. Polyester micro strands are produced in the form of rectangles and coated with PVC. In this study, as a result of axial loading tests, the behavior and mechanical properties of the specimens were examined by using axial loading tests. As a result, the behavior of the beam samples under high temperature effects, examined and evaluated on the use of reinforced concrete structures.