Harran Ovası sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen mısırda verim ve tarımsal karakterler ile karakterler arası ilişkilerin saptanması üzerinde bir araştırma
A study on the determining of yield and some agricultural characters and the relationships among the characters on maize cultivars grown as second crop under irrigated conditions of Harran Plain
- Tez No: 558189
- Danışmanlar: PROF. DR. HARUN BAYTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu araştırma, Harran Ovası sulu koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilen mısır çeşitlerinde verim ve bazı tarımsal karakterler ile karakterler arasındaki ilişkilerin tespit edilmesi amacıyla, Harran Üniversitesi Ziraat Fakültesi araştırma alanında 1993 yılı ikinci ürün yetiştirime sezonunda yürütülmüştür. Araştırma, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Denemede, 19 adet mısır çeşidi kullanılmıştır Araştırmada, 743.33-1276.67 kg/da arasında tane verimleri elde edilmiştir. P3377, Elianthea, PX 74, X 751 ve Mangler çeşitleri yüksek verim vermiştir. Tane verimi ile % 50 çiçeklenme gün sayısı, bitki boyu, koçan ağırlığı ve koçan başına tane verimi arasında önemli ve olumlu ilişkiler tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the yield and some agricultural characters and relationships among characters on maize cultivars grown as double crop under irrigated conditions of Harran Plain at the experimental area of Agriculture Faculty of Harran University in double crop season of 1993. It was designed as randomized blocks with three replications. In experiment, it was tested 19 maize cultivars In this study, grain yields were between 743.33-1276.67 kg/da. The cultivars of P 3377, Elianthea, PX 74, X 751, and Mangler gave high yield. It was obtained the positive and important relationships grain yield and % 50 flowering days, plant height, ear weight, grain yield per ear.