Polikistik over sendromlu hastaların anogenital uzunluğunun hastalık tanısı ile ilişkisinin araştırılması
Investigation of the relationship between anogenital length and diagnosis in Polycystic ovary syndrome's patients
  1. Tez No: 558203
  2. Yazar: AYŞE NUR ÇÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. FATMA FERDA VERİT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, Eylül 2018 itibarı ile T.C Sağlık Bilimleri Üniversitesi İstanbul Eğitim Araştırma Hastanesi Süleymaniye Kadın Doğum Ve Hastalıkları Ek Hizmet Binası polikliniklerine başvuran polikistik over sendromu tanısı almış ve PKOS tanısı almamış sağlıklı hastalar karşılaştırılmış, anogenital uzunluğun PKOS tanısında ki ilişkisi incelenmiştir. Polikistik over sendromu, çok sayıda farklı gen ile çevresel faktörlerin etkileşiminin sonucu olan,üreme çağındaki kadınlarda en sık görülen endokrinopatidir. Güncellenen PKOS tanı kriterlerine ek olarak non invaziv ve kolay bir yöntem olan anogenital uzunluğun ölçümü ile teşhisin daha erken konulmasına yardımcı olabileceği ve oluşabilecek metabolik hastalıkların da bu sayede önüne geçilebileceğini düşünmekteyiz. Diğer çalışmalardan farklı olarak çalışmamızda PKOS hastalarında klitoris-forşet arası mesafenin uzun,forşet-anüs arası mesafenin ise kısa olması hastalığın tanısının konulmasında yardımcı olabileceğini düşünmekteyiz. Yapılan bir çalışmada da olduğu gibi bizim çalışmamızda da PKOS hastalarında anogenital mesafe ölçümleri ile testesteron seviyeleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Fakat testesteron değerinden farklı olarak Forşet-anüs arasında ki mesafe ile LH arasında anlamlı negatif korelasyon, klitoris –forşet ve klitoris-anüs arasında ki mesafe ile FSH arasında anlamlı negatif korelasyon gözlenmiştir. Anogenital mesafenin değişmesinin androjenlere intrauterin hayatta maruziyeti fikri, birçok çalışma tarafından desteklenmiştir ve AGU(anogenital uzunluk) ile PKOS varlığı arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.Çalışmamızda androjen seviyelerinin PKOS hastalarında yüksek olması ve anogenital mesafenin uzunluğunun PKOS'larda fazla olması intrauterin hayatta ve gelişim sürecinde androjen maruziyeti sonucu anogenital mesafeyi etkilediğini düşündürmektedir. Bu yuzden erken tanı için; anovulasyon , infertilite, hirsutizm veya ailede PKOS hikayesi olanlarda anogenital uzunluk ölçümünün rutin pratiğe konulabileceğini, yaptığımız bu çalışmanının istatiksel olarak anlamlı olması ve literatürde ki diğer yayınlarla da desteklenmesinden dolayı hastaların prognozunu iyi yönde etkileyebileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between healthy patients diagnosed with polycystic ovary and PCOS without any diagnosis of PCOS was investigated in Süleymaniye Gynecology and Obstetrics Clinic of Istanbul Training and Research Hospital of Health Sciences University from September 2018. Polycystic ovary syndrome is the most common endocrinopathy in women of reproductive age, a result of the interaction of many different genes and environmental factors. In addition to the updated diagnostic criteria for PCOS, we believe that the measurement of anogenital length, which is a non-invasive and easy method, may help to make the diagnosis earlier and that metabolic diseases can be prevented in this way. In our study, unlike other studies, we think that the clitoris-forchet distance is long and the distance between the forchet and anus is shorter, which may help in the diagnosis of the disease.As in a study, no significant correlation was found between anogenital distance measurements and testosterone levels in PCOS patients. However, unlike the testesterone value, there was a significant negative correlation between the distance, between the forchette-anus and LH, and a significant negative correlation between the clitoris –forşet and clitoris-anus and FSH. The idea of ​​changing anogenital distance and exposure to androgens in intrauterine life has been supported by many studies and has shown a relationship between AGD and the presence of PCOS. In our study, androgen levels were high in PCOS patients and the length of anogenital distance was higher in PCOS, suggesting androgen exposure during intrauterine life and development. Therefore, for early diagnosis; We think that anogenital length measurement can be put into routine practice in patients with anovulation, infertility, hirsutism or PCOS history in the family.