Arazi toplulaştırma çalışmalarının sosyal ve ekonomik yönden analizi: Kırıkkale ili - Delice ilçesi köy toplulaştırma çalışma örneği
Social and economic analysis of land consolidation works: The case study of Delice district of Kırıkkale province
- Tez No: 558214
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM ALİEFENDİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gayrimenkul Geliştirme ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Türkiye nüfusunun artmaya başlaması ile birlikte gereksinim duyulan gıda ihtiyacını temin etme sorunu ile karşı karşıya gelinmiştir. Mevcut arazi kaynakları ve birim alandan sağlanan verimi arttırmak için birçok çalışmalar yapılmaya başlanmış olup bu çalışmaların başında arazi toplulaştırması çalışmaları yer almaktadır. Arazi toplulaştırması ile birlikte tarım yapılamayacak kadar küçülmüş, ulaşım imkanın zor olduğu için gözden çıkarılmış, geometrik şekilleri düzgün olmadığı için ekim yapılamayan alanları tarıma kazandırılarak arazilerin düzgün geometrik şekiller halinde bir araya getirilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede zaman kaybı, işgücü gereksinimi ve yakıt, makine masrafları azaltılarak yol ve sulama imkanı ile arazi maliklerinin refah seviyesi yükseltilmeye çalışılmaktadır. Aynı zamanda köy merkezinde yapılan altyapı çalışmaları ile arazi maliklerinin yerinde kalıp şehre göç etmelerinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Arazi toplulaştırmasının sosyal ve ekonomik yönden analizi Kırıkkale İli Delice İlçesi'ne bağlı Aşağıihsangazili ve Tatlıcak Köylerinde gerçekleşmiş olan toplulaştırma projesi ile ortaya konulmuştur. Araştırmada toplulaştırma projesinin arazi düzenlemesi şeklinde yapıldığı Aşağıihsangazili ve Tatlıcak Köylerinde proje imkanları tam olarak kullanılmadığı tespit edilmiştir. Bunun yanı sıra, yapılan çalışmalar sonrasında geriye dönük kontrol sağlanmadığı için uzun dönemli bir sonuç alınamayıp çözüm önerilerine ihtiyaç duyulmuştur. Araştırma bölgesinde arazi toplulaştırma çalışmalarının etkilerini ortaya koymak amacıyla toplam olarak 50 arazi maliki ile görüşme sağlanmıştır. Arazi toplulaştırması analizi yapılırken eski durum ve yeni durum haritaları arasında kıyaslama yapmıştır. Toplulaştırmada yer alan her parselin yüzölçümleri, parsel ve işletme sayıları, ortalama parsel ve işletme büyüklükleri, arazi sınıflandırması ve derecelendirmeleri ile kamu ortak kullanım payı kesintisi saptanmıştır. Bu araştırma ile arazi toplulaştırmasının amaçları, sağladığı faydalar ile uygulama arasındaki farklar göz önüne konulmaya çalışılmış olup aradaki farkın; toplulaştırma projesine gösterilen ilginin az olması, sadece arazi düzenlemesi odaklı çalışmaların yapılması, zorunlu toplulaştırma yapılması ve görüntü olarak yapılan çalışmaların kalıcılığının olmaması ve böylelikle ekonomik kazanç sağlayan faktörlerin sürdürülebilirliğinin olmayıp refah seviyesindeki artışın minimum düzeyde kalması olarak belirlenmiştir. Arazi toplulaştırmasının maliklerin her aşamasına katılımı ile değer kazandığı, toplulaştırma projeleri ile amaçlanan çalışmaların bölgesel olarak sağlandığı, köy merkezine ait çalışmaların yapılmadığı için yarım ve eskiye dönüşü aratmayan tablolar ile karşılaşıldığı saptanmıştır. Arazi toplulaştırma çalışmalarına yönelik katılımcı yaklaşımın önemi ve gayrimenkul geliştirme ve yönetimi uzmanlarınca proje geliştirme, derecelendirme ve etkin değerleme çalışmalarının yapılması gerektiği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the increasing population of Turkey, the problem of meeting the need for food has become recurrent. Many works have been initiated in order to increase the efficiency of our existing land resources and to improve productivity of unit area. Land consolidation implementations are at the front point of these works. With land consolidation, land areas which were too small for agriculture, where transportation was difficult were reviewed and geometric shapes were not properly for agriculture, are brought together into a uniform geometrical shapes in order to transform them in properly agricultural lands. Hence, by reducing the waste of time, human force requirement and fuel, machine costs, the road and irrigation opportunities and the welfare level of landowners are to be improved. At the same time, the infrastructure improvements in the village center can to prevent land owners from migrating to the city. In this research, social and economic analysis of land consolidation project, which took place in the villages of Aşağıihsangazili and Tatlıcak, in Delice District of Kırıkkale province, was tried to be put forward. In order to implement land consolidation project in the real sense, factors that provide economic and social efficiency need to be realized. The project facilities in the villages of Aşağıihsangazili and Tatlıcak where the consolidation project was carried out in the form of land arrangement were not fully used. In the framework this study, the objectives of land consolidation and the differences between the benefits and application were taken into consideration. The reasons for the difference are; there is little interest in the land consolidation project, only land arrangement-oriented studies, compulsory consolidation and the lack of resistance of the infrastructures and thus the unsustainability of the factors that provide economic profit and the welfare level increase remains at a minimum level. As a result of the research, the non-participation of farmers to all stages of land consolidation, the non-provision of land consolidation and related activities at the regional level and due the lack of necessary infrastructure for village center there is no substantial difference between the previous and current situation are aspects characterizing the land consolidation projects analyzed. As a result of the research it has been found that land consolidation has gained value with the participation of farmers at every stage, land consolidation projects and their aims are provided at the regional level and due to the fact that the activities of the village centre are not being carried out, these latter remain uncompleted and lack of return. The importance of the participatory approach towards land consolidation activities and the necessity to conduct project development, rating and effective valuation by real estate development and management experts should be emphasized.