Silah hedef atama ve konumlandırma probleminde melez algoritmaların uygulaması
Application of hybrid algorithms on weapon targetassignment and location problem
- Tez No: 558213
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR KABAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Savunma ve Savunma Teknolojileri, Industrial and Industrial Engineering, Defense and Defense Technologies
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Silah Hedef Atama problemlerinde melez algoritmaların kullanımı artarak devam etmektedir. Literatürde SHA problemlerinin çözümü için geliştirilen çeşitli melez algoritmalar önerilmektedir. Literatürdeki SHA çalışmalarında büyük bir çeşitliliği bulunduran parametre havuzu bulunsa da yerleşim ve atamayı birlikte inceleyen çalışma nadirdir. Devletler için stratejik ulusal savunma sağlayan hava savunma sistemlerinin optimal yerleşimi hayati öneme sahiptir. Bu çalışmada mevcut savunma kaynaklarıyla optimal savunma stratejisinin oluşturulabilmesi için optimal veya optimale yakın sonucu elde etmede, doğadan ilham alan akıllı üst sezgisel algoritmalar olan Tavlama Benzetimi ve Genetik Algoritma'dan oluşan melez algoritma kullanılmıştır. Oluşturulan memetik algoritmanın kabiliyetini de iyileştirmek için algoritma probleme özgün iyileştirmelerle geliştirilmiş ve literatürde SHA problemlerinde uygulanan melez algoritma örneklerinden ayırt edilen bir çözüm stratejisi meydana getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
APPLICATION OF HYBRID ALGORITHMS ON WEAPON TARGET ASSIGNMENT AND LOCATION PROBLEM Applications of Hybrid algorithms on Weapon Target Assignment Problems have an increasing trend. In the literature, a wide variety of hybrid algorithms has been presented. Despite this, rare studies have focused on the research of the both assignment and location of weapons on Weapon Target Assignment problems. The optimal location of Air Defence Systems which provides strategic national defence for the governments is vital. In this study, in order to gain the optimal or near optimal solution the hybrid algorithm is applied which consists of nature-inspired Genetic Algorithm and Simulated Annealing metaheuristic algorithms. To develop search capability for the formed memetic algorithm, the algorithm has been improved with problem specific heuristics and as a result of all the enhancements has been carried out, the study has been differentiated amongst the other Weapon Target Assignment problems in the literature.