Lise 9. sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının incelenmesi (Giresun ili örneği)
Investigating the attitudes of the 9th grade high school students towards music lessons (Giresun province sample)
- Tez No: 558234
- Danışmanlar: PROF. DR. CAHİT AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı; lise 9. sınıf öğrencilerinin müzik dersine yönelik tutumlarının Giresun ili örneğinde incelenerek, öğrencilerin tutum düzeyleri, bu tutumların oluşmasında etkili olan unsurlar ve çeşitli değişkenlerin bu tutumlarla olan ilişkisini ortaya koymaktır. 2017 yılında yenilenen“Müzik Dersi 9, 10, 11 ve 12. Sınıflar Öğretim Programı”ile ilgili ilk yapılan çalışmalardan olan bu araştırma“Betimsel”bir araştırmadır ve Tarama (Survey) modeli ile yürütülmüştür. Araştırmanın çalışma gurubu; 2017-2018 eğitim öğretim yılında Giresun ilindeki 5 farklı lise türünün 9. sınıflarında öğrenim görmekte olan toplam 315 öğrenciden oluşturmaktadır. Araştırmadan başlıca aşağıdaki sonuçlar elde edilmiştir. Lise 9. Sınıf öğrencilerinin müzik dersine ilişkin tutum puan düzeyleri Giresun ili örnekleminde, hem süreç başında hem de süreç sonunda yüksek olarak tespit edilmiştir. Öğrenciler müzik dersine ilişkin olumlu bir tutum göstermekte, bu tutumu belirli düzeyde sürdürmekte, süreç sonundaki fark anlamlı olmasa da, müzik öğretim programı tutum oluşturmada belli bir oranda etkili olmaktadır. Lise 9. Sınıf öğrencilerinin müzik dersine ilişkin olumlu tutum puan düzeyleri daha çok“Müzik Dersi Benim İçin Oldukça Önemlidir”,“Müzik Ders Saatinin Arttırılması Gerektiğini Düşünüyorum”,“Müzik Dersindeki Müzik Çalışmalarımı Sergilemekten Büyük Keyif Alırım”,“Okulumuzda ve Okul Dışında Belirli Gün ve Haftalarla İlgili Müzikal Etkinliklere Zevkle Katılırım”,“Gelecekte Müzikle İlişkili Bir Meslek Seçmek İsterim”,“Müzik Öğretmenim Ne Zaman Konu İle İlgili Görüşlerimizi Sorsa Hemen Söz Alırım”“Sevdiğim Müziklerden Kendime Özel Arşiv (CD, Mp3) oluştururum”,“Müzik Dersinde Çekinmeden Çalgımı Çalarım”,“İstiklal Marşımızı Coşku ve Heyecanla Söylemeye Çalışırım”ve“İstiklal Marşımızı Söylerken veya Dinlerken Ülkeme Olan Sevgimin Arttığını Hissederim”şeklindeki ve son uygulama lehine anlamlı farklılaşan maddeler olmuştur. Lise 9. Sınıf öğrencilerinin müzik dersine ilişkin tutum puan düzeyleri öğrencilerin eğitim gördükleri lise türüne göre Anadolu Lisesi lehine anlamlı farklılık göstermiştir. Lise 9. Sınıf düzeyinde kadın öğrencilerin müzik dersine ilişkin olumlu tutum düzeyleri erkeklerden daha fazladır ve bir yıllık eğitim-öğretim süreci, erkek ve kadınlar arasındaki müzik dersi tutumlarını dengelemede yeterince etkili olamamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this investigating is to shed light on attitude levels of learners, factors that have effects on the attitudes and the relationship between different variables and attitude by analysing the attitude of 9th grade high school students towards music lessons in the sample of Giresun province. This investigating, which is one of the first investigations that has been done about the renewed“Curriculum for 9th,10th,11th and 12th grade high school students”in 2017, is a“Descriptive”investigating and has been conducted with“Survey”model. The study group of this investigating is made up of 315 learners in total who are 9th grade high school students in different types of high schools in 2017-2018 education year in Giresun province. The main outcomes are as followed. The score levels of attitude of the 9th grade high school students towards music lessons in Giresun has been detected as positive both at the beginning and the end of the process; moreover, even if the difference at the end of the process isn't significant, music curriculum has positive impacts on creating a positive attitude to some point. The positive attitude scores of the 9th grade high school students towards music lessons has been specifically focused on the items such as“Music lessons mean a lot to me”,“Music lessons' hours should be increased”,“I really enjoy displaying my performance in my music lessons”,“I really enjoy participating in musical activities inside or outside of the school on special days and weeks”,“I would like to choose a job related to music in the future”,“I take part in the lessons right after our music teacher asks us about our ideas on the subject”,“I create special archives (cd, mp3) from the songs ı love”,“I willingly play my instrument in music lessons”,“I try to sing our national anthem with great joy and excitement”,“I feel my love for my country gets bigger while I'm singing or listenıng to our national anthem.”The attitude scored of the 9th grade high school students towards music lessons differ greatly in favour of anatolian high schools from different types. The attitude is more positive for females than males among 9th grade high school students and one-year of educating process doesn't seem sufficient for balancing the attitude levels towards music between females and males.