Çift kaynaklı çift enerjili abdominal bilgisayarlı tomografi ile elde edilen sanal ve gerçek kontrastsız görüntülerde atenüasyon değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of attenuation values in true and virtual unenhanced images obtained with dual source dual energy abdominal computerized tomography
  1. Tez No: 558286
  2. Yazar: ALİ CAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GONCA ERBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın ana amacı 3. nesil çift kaynaklı çift enerjili bilgisayarlı tomografi (dsDEBT) kullanılarak elde edilen sanal ve gerçek kontrastsız görüntülerin atenüasyon değerlerinin karşılaştırılarak sanal kontrastsız görüntülerin klinik kullanımda etkinliğinin ve güvenilirliğinin belirlenmesidir. Bu çalışmada ayrıca farklı BMI değerlerinin sanal ve gerçek kontrastsız görüntüler arasındaki atenüasyon farkı üzerinde etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Çalışma retrospektif olarak tasarlanmış olup çalışmaya farklı amaçlarla dinamik abdominal BT çekilmiş 97 hasta dahil edilmiştir. BT incelemeleri tek enerjili kontrastsız görüntü (120 kVp), çift enerjili arteriyel ve venöz faz görüntüler (Tüp potansiyelleri 100 ve 150 kVp) ile elde edilmiştir. Sanal kontrastsız görüntüler ticari olarak ulaşılabilen iki farklı algoritma kullanılarak (VUE ve VNC) arteriyel (a) ve venöz (v) fazlar için ayrı ayrı oluşturulmuştur. Gerçek kontrastsız ve sanal kontrastız görüntülerden karaciğer, dalak, böbrek, safra kesesi, paraspinal kas, aort, subkutan yağ ve retroperitoneal yağdan ayrıca saptanan renal kistlerden atenüasyon ölçümleri yapılmıştır. Gerçek ve sanal kontrastsız görüntülerin atenüasyon değerleri arasında VUEv görüntülerde böbrekte, böbrek kistlerinde ve safra kesesinde (p=0,061-0,325) istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to determine the effectiveness and safety of virtual unenhanced images in clinical use by comparing the attenuation values of virtual and true unenhanced images obtained with using 3rd generation dual source dual energy computed tomography (dsDECT). In this study, it is also investigated whether different body mass index (BMI) values have an effect on attenuation difference between virtual and real unenhanced images. This study was designed retrospectively and included 97 patients who underwent dynamic abdominal CT for different purposes. CT scans were obtained with single energy noncontrast image (120 kVp), dual energy arterial and venous phase images (tube potentials 100 and 150 kVp). Virtual unenhanced images were generated separately for arterial (a) and venous (v) phases using two commercially available algorithms (VUE and VNC). Attenuation measurements were performed on true and virtual unenhanced images from liver, spleen, kidney, gallbladder, paraspinal muscle, aorta, subcutaneous fat and retroperitoneal fat also detected renal cysts.