Single source dual-enerjili bilgisayarlı tomografinin twinbeam tekniği ile bening ve malign akciğer nodüllerini ayırdedebilmedeki etkinliği
Effectiveness of single source dual-energy computerized tomography to determine beni̇ng and malign lung nodules BY twinbeam technique
- Tez No: 623074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZGÖKÇE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Dual Enerjili Bilgisayarlı Tomografide tek kaynaklı twinbeam tekniği ile benign akciğer nodüllerinin malign akciğer nodüllerden ayırmada nodülün renk haritalama ile görsel değerlendirme, nodülde ölçülen kontrast yükü ve iyot konsantrasyonunun tanıdaki etkinliğini araştırmak. Gereç ve Yöntem: Elli üç hastaya (ortalama yaş, 62 yaş) intravenöz kontrast uygulamasından 40sn sonra twinbeam özelliği olan tek kaynaklı çift enerjili göğüs bilgisayarlı tomografi yapıldı. Eş zamanlı tarama 120kV Split Filtre (120AuSn) tüp gerilimi ile görüntüler elde edildi. 120kVSplit Filtre (120AuSn) veri seti ve ağırlıklı ortalama görüntü veri seti verileri, çift enerjili bir iş istasyonuna aktarıldı. Ağırlıklı ortalama görüntü, 140-kV ve 80-kV verilerinin bir kombinasyonundan otomatik olarak üretilen yaklaşık 120-kV'lık bir görüntü elde edildi. Görüntüler 3 mm kalınlığında eksenel bir veri setinde yapılandırıldı. 53 soliter pulmoner nodülün her biri, ayrı ayrı değerlendirildi; 140-kV ve 80-kV verilerinin bir kombinasyonundan otomatik olarak üretilen yaklaşık 120-kV'lık veri setleri özel çift enerjili bir iş istasyonunda manipüle edildi. Kontrastlanma varlığınının değerlendirilmesinde üreticinin varsaydığı değeri %50 iyot tutulumu olarak belirlenmiş olan nitel bir görsel değerlendirmedir. Eğer nodül içerisinde herhangi bir miktarda renk (turuncu veya kırmızı) varsa, kontrastlanma olarak değerlendirildi. Diğer bir yöntem, iyot konsantrasyonunun ölçümünden oluştu. İyot konsantrasyonunu mg / ml cinsinden hesaplandı. Bulgular: 53 pulmoner nodülün 36 sı benign (%67,9), 17 si malign(%32,1) akciğer nodülü idi. Kontrast madde iyileştirmenin görsel değerlendirmesi sırasıyla % 100 duyarlılık ve % 67 özgüllüğe sahipti. Ölçülen nodül kontrast yükü açısından benign nodüllerde ortalama kontrast yükü 56±152,8(0-773), malign nodüllerde 174,3±237,8(22,5-834,0) olarak saptandı. Cut-off değer olarak 19,25 HU dansite alındığında sensitivite değeri %100 spesivite değeri %66,7 olup istatistiksel olarak anlamlıydı(p=0,034). Nodülün iyot yükü açısından benign nodüllerde ortalama iyot yükü 3,6±8,9(0-49,9) mg/ml , malign nodüllerde ort. 10,3±13(1,4-51) mg/ml olarak saptandı. Cut-off değer olarak 1,35 mg/ml alındığında sensitivite değeri %100 spesivite değeri %69,4 olup istatistiksel olarak anlamlıydı(p=0,031). İyot yükü açısından Pozitif Prediktif Değeri(PPD) %60 Negatif Prediktif Değer ise %100 olarak hesaplandı. Kontrast yükü PPD %58 , NPD %96 olarak hesaplandı. Sonuç: Akciğerde saptanan nodüler lezyonların malign ve benign olarak tanımlanmasında DEBT önemli katkılar sağlayacağı sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to investigate the efficacy of single-source twinbeam technique in dual energy computed tomography by using visual mapping of the nodule, the contrast load measured in the nodule, and the concentration of iodine in the nodule. Materials and Methods: Fifty-three patients (mean age, 62 years) received 40-second single-source dual-energy chest computed tomography with a twinbeam feature after intravenous contrast application. Simultaneous scanning Images were obtained with 120kV Split Filter (120AuSn) tube voltage. The 120kVSplit Filter (120AuSn) data set and weighted average image data set data were transferred to a dual energy workstation. Weighted average image, an image of approximately 120-kV produced automatically from a combination of 140-kV and 80-kV data. The images were configured in an axial dataset with a thickness of 3 mm. Each of the 53 solitary pulmonary nodules were evaluated separately; Data sets of approximately 120-kV, which are automatically generated from a combination of 140-kV and 80-kV data, were manipulated in a special dual-energy workstation. It is a qualitative visual assessment that the manufacturer's assumed value was determined as 50% iodine uptake in the evaluation of the presence of contrast enhancement. If there was any amount of color (orange or red) in the nodule, it was considered as enhancement. Another method consisted of measuring iodine concentration. Iodine concentration was calculated in mg / ml. Results: Of the 53 pulmonary nodules, 36 were benign (67.9%) and 17 were malignant (32.1%) lung nodules. The visual assessment of contrast enhancement had 100% sensitivity and 67% specificity, respectively. The mean contrast load in benign nodules was 56 ± 152.8 (0-773) in terms of measured nodule contrast load, and 174.3 ± 237.8 (22.5-834.0) in malignant nodules. When 19.25 HU density was taken as cut-off value, sensitivity value was 100% specificity value was 66.7% and it was statistically significant (p = 0.034). In terms of iodine load of the nodule, the average iodine load in benign nodules is 3.6 ± 8.9 (0-49.9) mg / ml, and the mean in malignant nodules. It was determined as 10.3 ± 13 (1.4-51) mg / ml. When 1.35 mg / ml was taken as the cut-off value, the sensitivity value was 100% specificity value was 69.4% and it was statistically significant (p = 0.031). In terms of iodine load, the Positive Predictive Value (PPD) was 60% and the Negative Predictive Value was calculated as 100%. Contrast load PPD was calculated as 58% and NPD as 96%. Conclusion: It was concluded that DEBT will provide important contributions in the identification of nodular lesions detected in the lung as malignant and benign.