Sertralin uygulanmasının kalbin kasılma gücü üzerine etkisinin araştırılması: In vitro model
Investigation of the effect of sertraline application on contraction strength of the heart: In vitro model
- Tez No: 558339
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmanın amacı, postoperatif erken dönem kalp hastalarında sık karşılaşılan depresyonun önlenmesi / tedavisinde ve kalbin kontraksiyon gücünün düzenlenmesinde, sertralinle kombine edilen ve antioksidan bir iyon olan Mg+²'nin sinerjik etkilerinin tespit edilmesidir. Çalışma Necmettin Erbakan Üniversitesi KONÜDAM Deneysel Tıp Araştırma ve Uygulama Merkezi'nden temin edilen deney hayvanları kullanılarak, Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Fizyoloji Anabilim Dalı Laboratuarı'nda yapılmıştır. Araştırmamızda erişkin (10 aylık, 200-350 gram ağırlığında) erkek Wistar Albino cinsi ratlar kullanılmıştır. Toplam 40 adet rat olmak üzere rastgele 6 gruba ayrılmıştır ve dağılımları rastgele belirlenmiştir. İlk 4 grupta hafif eter anestezisi altında hayvanların kalplerinden alınan kanın plazması ayrılarak -20 0 C saklanmıştır. Aynı zamanda lanset yardımıyla pıhtılaşma zamanlarına bakılmıştır. Atriyumdan kesilen 3-4 milimetre uzunluğundaki şeritler transvers düzlemde içinde krebs solüsyonu olan izole organ banyosundaki kancalara yerleştirilmiş ve gerim 2 g olarak ayarlanmıştır. İzometrik kontraksiyonlar 0,001 M adrenalin ile indüklenip, 1. grup sadece gözlemlenmiş. 2. gruba kümülatif sertralin (10-9 ve 10⁻4 M), 3. gruba kümülatif Magnezyum Sülfat (MgSO4 ) (0.1, 1, 2, 4, 8,10 mmol/L), 4. gruba kümülatif sertralin ve kümülatif MgSO4 10'ar dakika arayla ilave edilerek kasılmalarında meydana gelen değişiklikler kaydedilmiştir. 5. gruba dekapitasyon öncesi 29 gün 10 mg/kg/gün sertralin enjeksiyonu, 6. gruba da 14 gün boyunca 20 mg/kg/gün MgSO4 enjeksiyonu yapılmış, bu sürede ağırlıklarda meydana gelen değişimler kaydedilmiştir. 5. ve 6. grup dekapitasyon sonrası kontrol grubu ile aynı işlemlere tabi tutulmuştur. Ağırlık, pıhtılaşma süresi, biyokimyasal bulgularda ve gerimlerde meydana gelen değişimler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the synergistic effects of Mg+2, an antioxidant ion, combined with sertraline, in the treatment or prevention of major depression in early postoperative period and in regulation of contraction strength of the heart. The study was conducted in Necmettin Erbakan University, Meram Medical Faculty, Department of Physiology, using experimental animals obtained from Experimental Medicine Research and Application Center of KONUDAM. In our study adult Wistar Albino rats (10 months old, weighing 200-350 grams) were used. There were 6 groups including 40 animals and their distribution was randomly determined. In the first 4 groups, blood plasma taken from the heart tissues of rats under mild ether anesthesia was separated and stored at -20 °C. At the same time, clotting times were also examined with the help of lancet. The 3- 4 millimeter long strips cut from rat atriums were placed in hooks of isolated organ bath with crebs solution in the transverse plane and the tension was adjusted to 2 g. Isometric contractions were induced with 0.001 M adrenaline and observed only in group 1. The second group was cumulative sertraline (10-9 and 10-4 M), the third group was cumulative Magnesium Sulphate (MgSO4) (0.1, 1, 2, 4, 8, 10 mmol/L), the fourth group was cumulative sertraline and cumulative MgSO4, changes in contractions were recorded in every 10 minutes intervals. The fifth group received 10 mg/kg/day sertraline injection for twenty-nine days before decapitation and the sixth group received 20 mg/kg/day MgSO4 injection for fourteen days, during which time changes in weights were recorded. The 5th and 6th groups were subjected to the same procedures as the control group after decapitation. Changes in weight, clotting time, biochemical findings and strains were evaluated statistically.