Fabrikasyon ortamında yanmaya dayanıklı olarak üretilen orta yoğunluktaki liflevhaların (MDF) teknolojik özellikleri
The technological properties of medium density fiberboards (MDF) producer with the fire reterdant in the fabrication
- Tez No: 558368
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Düzce Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Odun esaslı kompozit malzemeler içerisinde en önemli ürünlerden biri de liflevhalardır. Liflevhalar lignoselülozik yapıları sebebiyle kolay yanabilme ve tutuşabilme gibi bazı dezavantajlara sahiptir. Bu durum özellikle toplu yaşam alanlarında can ve mal güvenliğini tehdit edici bir unsurdur. Mobilya ve benzeri birçok odun esaslı malzemenin insan sağlığı ve güvenliği açısından yanmaya karşı daha dayanıklı hale getirilmesi önem teşkil etmektedir. Özellikle çeşitli kullanım yerlerinde yanmaya karşı belirli bir dirence sahip olan odun esaslı levha ürünleri zorunlu olarak tercih edilmektedir. Bu çalışmada; EcoChem (FR) (Flame Retardand Chemistry) ticari adıyla bilinen yanma geciktirici özelliğe sahip amonyum polifosfat (APP) ile üretilen orta yoğunlukta liflevhaların (MDF) yanma özellikleri ile bazı diğer teknolojik özellikleri incelenmiştir. Kontrol ve yanmaya karşı dirençli levhalarda; fiziksel özelliklerden rutubet, yoğunluk, su alma ve kalınlık artımı, mekanik özelliklerden ise eğilme direnci, eğilmede elastikiyet modülü, vida tutma direnci ve yüzey sağlamlık testleri yapılmıştır. Ayrıca hem kontrol örnekleri hem de yanmaya karşı dayanıklı MDF'ler, laboratuar ortamında direk aleve maruz bırakılarak karşılaştırılmıştır. Ayrıca termogravimetrik analiz yöntemi ile de incelenmiştir. Sonuçta FR kimyasalı ile üretilen levhaların % 30 oranında yanmaya karşı daha fazla direnç gösterdiği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important products in wood based composite materials is the fiberboard. The fiberboard has some disadvantages such as easy flammability and ignition due to its lignocellulosic structure. This situation is a threat to the security of life and property, especially in public areas. It is important to make furniture and similar many wood based materials more resistant to combustion in terms of human health and safety. In particular, Fireproofing wood-based panel products, which are more resistant to combustion, are particularly preferred at various applications. In this study; The combustion properties of medium density fiberboard (MDF) produced by ammonium polyphosphate (APP) known as EcoChem (FR), which is known under the trade name Fire Retardand Chemistry, were investigated some technological properties. Control and fire resistant boards; physical properties of the relative humidity, density, water intake and thickness swelling, mechanical properties of the bending strength, elastisty module, screw-holding resistance and surface strength tests were investigated. In addition, both the control samples and the fire resistant MDFs were compared to the direct flame in the laboratory. It was also examined by thermogravimetric analysis method. As a result, it was observed that 30% of the fiberboards produced with FR chemical showed more resistance to combustion.