Tasarım ve Müzik İlişkisinin Mekandaki İzdüşümü
The Projection of Relation Between Design and Music In Space
- Tez No: 558372
- Danışmanlar: DOÇ. ÖZKAL BARIŞ ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Müzik sanatının insan hayatındaki yeri ilk çağlara dayanmaktadır. İnsan-müzik ilişkisi ise işitme eylemi ile başlar. Müziğin işitsel kortekse ulaşmasıyla, beyin elinde olan bilgileri müzikle eşleştirerek bir yargıya varır. Bu da müzik algısını oluşturur. Müzik zamansal bir sanattır ve insan tarafından zamanın içinde algılanır. Müzik; sesin işitilebilmesi adına iletici bir ortama ihtiyaç duyulduğu için aynı zamanda mekânsaldır. Bunların yanında müziğin biçimsel bir yönü de vardır. Yapılan bazı deneysel çalışmalar sesin görülebilir biçimlere sahip olduğunu ortaya çıkarmıştır. Müziğin biçimselliği, tasarım ve müzik disiplinleri için ortak çalışma fırsatı yaratmaktadır. Tasarlama sürecinde müziğin kavramsal çıkış noktası olarak kullanımı ve bu durumun mekâna yansıması ise bu çalışmanın konusunu oluşturmaktadır. Bu doğrultuda çalışmada, müziğin biçimselliği irdelenmiş, müzik ve görsel sanatlar arasındaki ilişki, müziğin tasarım ve mimarlık alanları ile etkileşimi örneklerle birlikte incelenerek ele alınmıştır. Bir müzik eseri tasarımcının anlamlandırıp somutlaştırmasıyla biçim kazanarak tasarıma dönüşebilir. Bunun hangi yolla gerçekleşeceği ise tasarımcıya bağlıdır. Müziğin içselleştirilerek biçime dönüştürülmesi şeklinde sanatsal bir yol izlenebildiği gibi müzik verilerinin tasarıma aktarılması şekilde daha matematiksel bir perspektiften de bakılabilir. Tasarım ve müzik ilişkisinin şekillendirdiği form, söz konusu mekân olduğunda, çalışılan boyutun büyüklüğüne bağlı olarak değişmektedir. Çalışmada, insan ve müzik etkileşimi konusundan başlayarak, mekân-zaman-uzam kavramlarının müzik ile ilişkisi ve mekân içinde müziğin algılanışını incelemek ve devamında tasarım ve müzik ilişkisinin mekândaki yansımasını irdelemek amaçlanmıştır. Müziğin doğuşu ve tarihsel süreci, müziksel kavramların tanımlanması ile müziğin felsefi olarak anlamının incelenmesi ve son olarak müziğin tasarıma dönüşüm süreci aktarılarak mevcut deneysel çalışmaların incelenmesi yöntemi benimsenmiştir.
Özet (Çeviri)
Position of music in human life reaches to the primeval days. Relation of music and human starts by hearing. When the music reaches the auditory cortex, the brain makes a judgment by matching the information at hand with the music and it creates sense of music. Due to the fact that music is a time scale based art, it is sensed by a human within the time. Music is spatial art where it needs te space to be heard within reflective surfaces. Music is also formal beside all these. Some experimental studies have revealed that sound has visible forms. The formalism of music creates common opportunities for disciplines of design and music. The use of music as a conceptual starting point in the design process and the reflection of this situation to the space constitute the subject of this study. A musical piece can be transformed into design by formulating and embodying by the designer. A more artistic way of transforming music into the form of music can be followed, as well as a more mathematical or parametric perspective can be chosen to transfer the music data into the design. The form shaped by the relationship between design and music changes according to size when it comes to space design. The study covers the emergence of music in society, the definition of music, the transformation of music within the design-music relationship and its reflection on space.