Propofolün sıçanlarda lokomotor aktivite üzerine etkisi
The effects of propofol on locomotor activity in rats
  1. Tez No: 558376
  2. Yazar: AYSU HAYRİYE TEZCAN
  3. Danışmanlar: UZMAN SEMA ŞANAL BAŞ, PROF. DR. ONUR ÖZLÜ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Dışkapı Yıldırım Beyazıt Eğitim Ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Propofolün kötüye kullanılma potansiyelinin öforizan ve ödüllendirici özelliğinden kaynaklandığını düşünerek sıçanlarda ki lokomotor aktiviteye olan etkisini araştırmak. Yöntem: Etik kurul onayı alındıktan sonra 250-400 gr aralığındaki erkek Wistar sıçanlara ortam ve çalışmacıya alışmaları sağlandı. Tüm ilaç enjeksiyonları inraperitoneal olarak yapıldı. Tüm deneklere yapılan intralipid (1ml/kg) enjeksiyonu sonrası 30 dakikalık bazal lokomotor aktivite ölçümleri kaydedildi. Denekler lokomotor aktivite açısından eşit gruplara dağıtıldıktan bir gün sonra 2.5, 5, 10, 20, 40 mg/kg dozlarda propofol ve bir gruba da kontrol amaçlı 4ml/kg intralipid enjekte edildi. 30 dakika boyunca lokomotor aktiviteleri ölçüldü. Bu ölçüm sonuçları akut LMA olarak değerlendirildi. Propofolün kronik etkilerini değerlendirmek amacıyla da beş gün boyunca iki grup sıçandan bir gruba her gün 10mg/kg propofol ve diğerine 1ml/kg intralipid verildi. Yine kronik etkilere bakmak için gün aşırı enjeksiyon yapılan başka üç grup sıçandan kontrol grubuna 4ml/kg intralipid diğer iki gruba da sırasıyla 20mg/kg ve 40mg/kg dozda propofol verildi. Tüm hayvanlar hemen cihaza konarak 30 dakika boyunca lokomotor aktivite ölçümleri kaydedildi. Bulgular: Akut, tek doz propofol (2.5-40 mg/kg, i.p.) uygulaması 30 dk süresince kaydedilen lokomotor aktivite ve hareketlilik süresi üzerinde istatistiksel olarak anlamlı bir etki oluşturdu. Akut etki de 40 mg/kg propofol verilen grubun lokomotor aktivitesinin (p 0.05) ve hareketlilik üzerinde (p>0.05) anlamlı bir değişikliğe neden olmadığı saptandı.
Özet (Çeviri)
Background: This study investigates the abuse potential of propofol with the effect on locomotor activity, due to its euphoric and rewarding effects. Methods: After having approval of local ethics committee and the familiarization, 250-400 gr, male, Wistar rats were included in the study. All drugs were injected intraperitoneally. Basal locomotor activity was recorded for 30 minutes after administration of intralipid (1 ml/kg). All subjects distributed equally in groups for the basal locomotor activity measurements. After one day, each group received 2.5, 5, 10, 20, 40 mg/kg propofol and control group received 4ml/kg intralipid injection. After administration of the drug, locomotor activity measurement was carried out for 30 minutes. These measurements were accepted as acute LMA of rats. In order to analyse chronic effects of the drug, propofol was administred for10 mg/kg per day and the control group received 1ml/kg intralipid per day for five days. In addition, for further analysis of chronic effects; propofol and 4ml/kg intralipid injections were administered once in 48 hours for 13 days (propofol doses were in order of; 20mg/kg and 40mg/kg), and locomotor activity measurements were repeated. Results: Locomotor activity and movement durations after single propofol (2.5, 5, 10, 20, 40 mg/kg) injections were statistically significant. For acute effect; 40 mg/kg propofol significantly increased locomotor activity (p0.05) and movement durations (p>0.05) significantly.