Sinüs-kosinüs algoritması ile optimize edilmiş modüler çok seviyeli dönüştürücü tabanlı HVDC sistemin aktif güç kontrolü ve arıza analizi
Active power control and fault analysis of modular multilevel converter based HVDC system optimized by sine-cosine algorithm
- Tez No: 558388
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜSLÜM CENGİZ TAPLAMACIOĞLU, DOÇ. DR. HALUK GÖZDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu tez çalışmasında, iki bölgeli MMC (Modüler çok seviyeli dönüştürücü) tabanlı 400 MW HVDC (Yüksek gerilim doğru akım) sistemin aktif güç kontrolü, güncel sezgisel optimizasyon yöntemleri kullanılarak optimize edilmiştir. Bu amaçla, MMC tabanlı HVDC sistemi ile harici ve dahili kontrolcüleri MATLAB/Simulink ortamında modellenmiştir. Daha sonra, oransal integral (proportional integral, PI) kontrol parametreleri, bu kontrolörlerin dinamik performanslarını iyileştirmek adına toplam mutlak hata fonksiyonunun integralini (integral of time-weighted absolute error, ITAE) en aza indirmek için klasik Ziegler-Nichols (Z-N) yöntemi, Parçacık sürü optimizasyonu (PSO) algoritması, Gri kurt optimizasyonu (GWO) algoritması, Global komşuluk algoritması (GNA) ve Sinüs-Kosinüs Algoritması (SCA) vasıtalarıyla ayarlanmıştır. Çalışmanın sonunda, algoritmaların performansları birbiriyle karşılaştırılmıştır. Ayrıca, optimize edilmiş MMC tabanlı HVDC sisteminin performansları da ilgili literatürle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, SCA (Sinüs-kosinüs algoritması) ile optimize edilmiş sistemin dinamik performansının literatürdeki birçok algoritmadan daha iyi sonuç verdiğini ortaya koymuştur. Çalışmanın çıktıları, benzer uygulamalar için önemli bir referans olma niteliğini taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, active power flow control of a two area 400 MW MMC-HVDC system is optimized by using the recent heuristic optimization methods. For this purpose, the complete MMC based HVDC system with inner and outer control loops are modelled in MATLAB/Simulink environment. After that, PI (proportional-integral) control parameters are tuned by means of classic Ziegler-Nichols method, Particle Swarm Optimization (PSO) algorithm, Grey Wolf Optimization (GWO) algorithm, Global Neighbourhood Algorithm (GNA) and Sine-Cosine Algorithm (SCA) to minimize ITAE (integral of time-weighted absolute error) for better dynamic performance. At the end of the study, performances of these methods are compared among themselves. Also, the performances of the optimized MMC-HVDC system are compared with the related literature. The obtained results show that the MMC-HVDC system optimized by SCA exhibits better dynamic performance than various algorithms in literature. Outputs of this research are important references for similar applications.