Lone atriyal fibrilasyon hastalarında apolipoprotein-a1 düzeyinin hastalık ve atakla ilişkisi
  1. Tez No: 558398
  2. Yazar: TUFAN ÇINAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR GÜRKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Son araştırmalarda, atriyal fibrilasyonun (AF) enflamasyon ile yakından ilişkili olduğu belirtilmiştir. Apolipoprotein-A1 (Apo-A1) anti-oksidan, anti-enflamatuar ve anti-trombotik etkilere sahiptir. Bu çalışma, lone AF ve Apo-A1 düzeyleri arasındaki ilişkiyi ortaya koymayı amaçlamıştır. Bu ileriye dönük çalışma 35 hastadan (24 erkek ve 11 kadın) oluşturuldu. Kontrol grubu 34 sağlıklı bireyden oluşturuldu. Çalışmaya alınan hastalar normal sinüs ritmine döndükten sonra en az 1 yıl boyunca takip edildi. Enflamatuar bir belirteç olarak, serumda yüksek duyarlı C-reaktif protein (HsCRP) seviyeleri lone AF grubunda anlamlı olarak daha yüksekti (p = 0.016). Apo-A1 düzeyi lone AF grubunda anlamlı olarak daha düşüktü (p = 0.001). Apolipoprotein-B (ApoB) düzeyleri açısından gruplar arasında istatistiksel bir fark saptanmadı. ApoB /Apo-A1 oranı kontrol grubunda daha düşüktü. Hastalık süresi ve AF ataklarının sıklığı ile Apo-A1 düzeyleri ile ilişkili bulunmadı. Bu çalışma, lone AF'li hastaların sağlıklı bireylere kıyasla daha düşük Apo-A1 ve daha yüksek HsCRP seviyelerine sahip olduğunu göstermiştir. Sonuç olarak, Apo-A1 AF'nin patofizyolojisinde rol oynayabilmektedir.
Özet (Çeviri)
In recent studies, it has been stated that atrial fibrillation (AF) is closely related to inflammation. Apolipoprotein-A1 (Apo-A1) has an anti-oxidant, anti-inflammatory and anti-thrombotic effect. This study aimed to figure out the relation between lone AF and Apo-A1 levels. This prospective study consisted of 35 patients (24 males and 11 females). The control group consists of 34 comparable healthy subjects. The participants were followed-up at least for 1 year after restoration of the normal sinus rhythm. As an inflammatory marker, serum high sensitive C-reactive protein (HsCRP) levels was significantly higher in the lone AF group (p=0.016). The level of Apo-A1 was significantly lower in the lone AF group (p=0.001). Apolipoprotein-B (ApoB) levels were not statistically different between the groups. The ratio of ApoB/Apo-A1 was lower in the control group. The disease duration and the frequency of AF episodes were not correlated with Apo-A1 levels. The present study showed that patients with lone AF had low levels of Apo-A1 and high levels of HsCRP compared to healthy subjects. As a result, Apo-A1 may play a role in the pathophysiology of AF.