Cisimleri renklerine göre seçen PLC kontrollü robot kol tasarımı ve uygulaması
Design and aplication of a PLC controlled robotic arm for distinguishing objects by color
- Tez No: 558408
- Danışmanlar: PROF. DR. RÜŞTÜ GÜNTÜRKÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
BBu çalışmada, cisimleri renklerine göre seçerek belirlenen konumlara taşıyan robot kol tasarımı ve uygulaması gerçekleştirilmiştir. Bunun için PLC cihazı, step motor ve sürücüleri, vidalı mil, konveyör bant, selenoid valfler, vakum aparatı ve renk sensörleri kullanılmıştır. Bu çalışma ile bant üzerinde hareket eden kırmızı ve yeşil renkli cisimler, step motorla kontrol edilen sonsuz vidalı mil ile taşınarak renklerine göre ayrı kutulara tasnif edilmektedir. Robot kolun kontrolü için endüstriyel kontrol cihazı olan PLC tercih edilmiştir. PLC, Tiaportal V.2.1 ile programlanmış ve eksen kontrolü için programın Axis v1.0 versiyonu kullanılmıştır. Tiaportal yazılımı, step motorların hareket kontrolü için oldukça kullanışlı olup gelişmiş komut şeçenekleri sunar. Tasarlanan robot kolda; kolun yukarıya kalkması, aşağıya inmesi, uzaması ve kısalması pnömatik tahrikle, kolun kendi etrafında dönmesi ve eksenin ileri - geri hareketi ise step motor tahriki ile sağlanmıştır. Bu çalışmada kullanılan sonsuz vidalı mil sayesinda robot kolun çalışma alanı artırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, robot arm design and application which carry the objects to selected positions according to their color has been realized. For this purpose, PLC device, stepper motor and drivers, ball screw, conveyor belt, solenoid valves, vacuum apparatus and color sensors are used. In this study, the red and green colored objects moving on the band are transported by the stepper motor controlled worm shaft and classified into separate boxes according to their color. PLC is the industrial control device for the control of the robot arm. PLC was programmed with Tiaportal V.2.1 and Axis v1.0 version of the program was used for axis control. Tiaportal software is very useful for motion control of stepper motors and provides advanced command options. Designed robotic arm; the upward, downward, elongation and shortening of the arm is provided by pneumatic drive, the arm is rotated around itself and the forward and backward movement of the axis is provided by stepper motor drive. The working area of the robot arm is increased by the endless screw shaft used in this study..