Beyaz yakalılarda örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişki
The relationship between organizational cynicism and employment intelligence in white collars
  1. Tez No: 558434
  2. Yazar: NİLAY ERDOĞAN KÖMÜR
  3. Danışmanlar: DR. ADNAN ÇORUM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bireylerin yalnız kendi çıkarlarını gözettiğine inanan ve buna göre herkesi çıkarcı kabul eden kimse“sinik”ve bunu açıklamaya çalışan düşünce“sinizm”olarak isimlendi-rilmiştir. Sinizme ilişkin temel inanç; dürüstlük, adalet ve içtenlik ilkelerinin kişisel çıkarlara kurban edildiği yönündedir. Sinizm, kuşkuculuk, şüphecilik, güvensizlik, inançsızlık, kötümserlik ve olumsuzluk sözcükleriyle yakın anlama sahip olmakla be-raber, modern yorumunda, bireyin kusur bulan, zor beğenen ve eleştiren anlamı bas-kındır. Çalışanların iş gücü devir hızı, endüstriyel ve örgütsel psikolojinin üzerinde durulması ve anlaşılması gereken bir kavram olarak göze çarpmaktadır. İşten ayrılma niyeti,“işten / örgütten ayrılmak konusundaki bilinçli ve temkinli bir kararı veya niyeti”ifade etmektedir. Beyaz yakalı çalışanlarda işten ayrılma niyeti ve örgütsel sinizm arasında bir ilişki olup olmadığını belirlemek amacıyla hazırlanan bu çalışma kapsamında anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Anketler İstanbul, Ankara, Giresun ve İzmir illerinde yapılmıştır ve örneklem büyüklüğü 393 katılımcıdan oluşmaktadır. Çalışmadan elde edilen sonuçlara göre beyaz yakalı çalışanlarda demografik değişkenlerle örgütsel sinizm ve işten ayrılma niyeti arasında anlamlı farklılıklar bulunmaktadır. Ayrıca işten ayrılma niyeti ve örgütsel sinizm arasında da pozitif yönlü anlamlı bir ilişki bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The fact that individuals only prioritize their own interests is called cynicism and the cynicism that tries to explain it is called cynicism. Basic belief in cynicism; the principles of honesty, justice and sincerity are sacrificed to personal interests. Although in cy-nicism, skepticism, skepticism, distrust, disbelief, pessimism and negativity it has a close meaning, in its modern interpretation, the individual's defiant, difficult and critical meaning is dominant. Employee turnover is a concept that needs to be emphasized and understood in industrial and organizational psychology. The intention to leave the job means a conscious and cautious decision or intention to leave the job / organization. In this study, which was prepared to determine whether there is a relationship between intention to quit and organizational cynicism in white-collar employees, data were col-lected by survey method. The surveys were conducted in İstanbul, Ankara, Giresun and İzmir and the sample size was 393 participants. According to the results obtained from the study, there are significant differences between demographic variables and organiza-tional cynicism and intention to quit. There is also a significant positive correlation between intention to quit and organizational cynicism.