Çankırı ilinde trafik ve karayollarının memeli hayvanlar üzerine etkisi
Effects of traffic and highways on mammals in Çankırı province
- Tez No: 558445
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TARKAN YORULMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Çankırı ili kuzeyi Karadeniz güneyi ise İç Anadolu özelliği gösteren ve yaban hayatı türleri bakımından zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Türkiye genelinde karayolları ve trafiğin yaban hayatına olan etkisi giderek artan popüler bir konu haline gelmektedir. Ancak henüz bu konu ile ilgili kapsamlı bir çalışma bulunmamaktadır. Çankırı ilinde 2015-2019 yılları arasında önemli iki karayolu üzerinde (D-100 Çerkeş-Tosya ve D-765 Ankara il sınırı-Kastamonu İl sınırı) memeli hayvanları ile ilgili çarpışma vakalarını ve bu vakaların sık olduğu sıcak noktaları belirlemek amacıyla bu çalışma yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The province of Çankırı has a rich diversity in terms of wildlife species and features Black Sea in the north and Central Anatolia in the south. The impact of traffic and highways on the wildlife in Turkey is becoming increasingly popular topic. However, there is no comprehensive study on this subject. This study was carried out in order to determine the collision cases related to mammals and the hot spots where these incidents are common between 2015-2019 in Çankırı province on two important highways (D-100-Çerkeş-Tosya and D-765-Ankara provincial border-Kastamonu provincial border). There are no wild animal crossing bridges on these two main roads.