Rokuronyumun genç ve yaşlı hastalardaki etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of rocuronium on young and old patients
  1. Tez No: 558446
  2. Yazar: MÜGE ARIKAN
  3. Danışmanlar: UZMAN FATMA ULUS
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Giriş: Yaşlanmayla birlikte ilaçların etki sürelerinin uzadığı bilinmektedir. Çalışmamızda orta etkili kas gevşetici bir ajan olan rokuronyumun yaşlı ve genç hasta grupları üzerindeki etkilerini karşılaştırdık. Gereç ve Yöntem: Elektif torakotomi planlanan 30 hasta her grup 15'er hasta olmak üzere iki gruba ayrıldı. 65-80 yaş arasındaki hastalar Grup 1, 18-45 yaş arasındaki hastalar Grup 2 olarak sınıflandırıldı. Hastaların monitörizasyonu yapıldıktan sonra 0,6 mg/kg dozunda rokuronyum uygulandı. Anestezi süresince hastaların entübasyon, klinik etki ve derlenme süresi, PTC sayıları, TOF 1, TOF 25, TOF 25-80, TOF 80 süreleri, trakeal ekstübasyon ve MAS 10 süreleri TOF-Watch cihazı ile kaydedildi.
Özet (Çeviri)
Aim: It is well known that the duration of the effects of drugs are extend with age. In our study we compared the effects of rocuronium; an intermediate skeletal muscle relaxant in young and old patient groups. Material and method: Electif tracheotomy intended 30 patients divided into two groups which consist 15 patients each. Aged 65-80 patients were classified as Group 1 and 18-45 as Group 2. After the monitorization 0.6 mg/kg rocuronium were applied. During anesthesia entubation, duration of clinical effect and recovery, number of PTC, duration of TOF 1, TOF 25, TOF 25-80, TOF 80, time of tracheal extubation and MAS 10 was recorded by TOF-Watch equipment.