Doktor balığının (Garra rufa Heckel, 1843) kritik termal minimum ve maksimum su sıcaklığı değerlerinin belirlenmesi
Determination of critical thermal limits for doctor fish, Garra rufa Heckel 1843
- Tez No: 558459
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN AKHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Bu tez çalışmasında üç farklı su sıcaklığına (15, 25, 35 ±0.5 °C) bir ay süreyle alıştırılan küçük (4,27±0,13 cm ve 0,85±0,06 g) ve büyük (7,51±0,19 cm ve 4,04±0,30 g) boy olmak üzere iki farklı boydaki doktor balıkları (Garra rufa Heckel, 1843) için kritik termal minimum (CTMin), kritik termal maksimum (CTMaks) değerleri, termal tolerans poligonu, alıştırma tepki oranı (ATO) değerleri ve termal tolerans aralığı (TTA) değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Üç faklı sıcaklığa alıştırılan her grup balıktan rastgele seçilen 20 balık 0.3 °C/dakika hızında soğutma veya ısıtma yapılarak balıkların tolere edebildikleri en düşük ve en yüksek sıcaklık değerleri (CTM) belirlenmiştir. CTMin değerinin büyük balıklarda 3,04±0,03 ile 10,21±0,19 °C arasında, küçük balıklarda ise 3,27±0,11 ile 10,88±0,14 °C arasında değiştiği hesaplanmıştır. Balıkların tolere edebildikleri en yüksek sıcaklık değerlerin (CTMaks), büyük balıklarda 36,99±0,26 ile 42,87±0,06 °C arasında, küçük balıklarda ise 35,51±0,36 ile 43,05±0,09 °C arasında değiştiği belirlenmiştir. Alıştırma tepki oranı (ATO) değerleri balık büyüklüğü ve alıştırma sıcaklığı aralığına göre 0,20 ile 0,51 arasında değişim göstermiştir. Yüksek ΔCTM değerleri alıştırma tepki oranında yükselmelere yol açmıştır. Hesaplanan ATO değerleri hem büyük hem de küçük balıkların soğuğa karşı daha toleranslı olduğunu göstermiştir. Termal tolerans poligonu ve alanı alıştırma sıcaklıkları ve balık boyuna göre değişmiştir. Termal tolerans poligonu ve alanı büyük boy balıklar için daha geniş ve daha yüksek bulunmuştur. Termal tolerans poligon alanı değerleri küçük balıklar için 638,35 °C2, büyük balıklar için 647,35 °C2 olarak hesaplanmıştır. Termal tolerans aralıkları genelde 31,43-33,95 °C arasında değişim gösterirken en yüksek termal tolerans aralıkları 15 °C'ye alıştırılan büyük boy balıklarda 33,95 °C ve küçük boy balıklarda 32,24 °C olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we aimed to determine the critical thermal minimum (CTMin), critical thermal maximum (CTMax) values, thermal tolerance polygon, acclimation response ratio (ARR) values and thermal tolerance range in two different sizes of doctor fish (Garra rufa Heckel, 1843), small size (4.27 ± 0.13 cm and 0.85 ± 0.06 g) and large size (7.51 ± 0.19 cm 4.04 ± 0.30 g) had been acclimated to three acclimation temperatures (15, 25, 35 ± 0.5 °C) for one months. The critical minimum and maximum temperature limits (CTM) of the small and large size of doctor fish were determined by cooling or heating at the rate of 0.3 °C/min for randomly selected 20 fish from each acclimation groups. The lowest critical thermal limits (CTMin) were ranged between 3.04 ± 0.03 and 10.21 ± 0.19 °C for large size fish and 3.27 ± 0.11 to 10.88 ± 0.14 °C for small size fish. The upper critical thermal limit values (CTMax) were ranged between 36.99 ± 0.26 to 42.87 ± 0.06 °C in large fish and 35.51 ± 0.36 to 43.05 ± 0.09 °C in small fish groups. Acclimation response ratio (ARR) were ranged from 0.20 to 0.51 according to fish size and temperature range. The higher ΔCTM values led to increases in the acclimation response ratio. Calculated ARR values showed that both large and small fish were more tolerant to cold. The thermal tolerance polygon and area varied according to the acclimation temperatures and fish size. Thermal tolerance polygon are larger for large size fish. The values of the thermal tolerance polygon area are calculated as 638.35 °C2 for small size fish and 647.35 °C2 for big fish. Thermal tolerance ranges (TTR) generally ranged between 31.43-33.95 °C, while the highest thermal tolerance ranges are determined as 33.95 ° C in large size fish and 32.24 ° C in small size fish that acclimated to 15 °C water temperatures.