Su sıcaklığının beni balığı (Cyprinion macrostomus) yavrularının büyümesi üzerine etkisi
Effects of water temperature on growth of beni fish (Cyprinion macrostomus) fry
  1. Tez No: 424089
  2. Yazar: ELİF ALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu çalışmada doktor balığı olarak bilinen Garra rufa ile aynı ekosistemde yaşayan ve doğal yaşam alanlarında insanların tedavisinde doktor balıkları ile birlikte kullanılan beni balığının (Cyprinion macrostomus) kullanılmıştır. Bu amaçla, C. macrostomus yavruları 6 farklı su sıcaklığında (24°C, 26°C, 28°C, 30°C, 32°C ve 34°C) 50 gün boyunca büyütülmüştür. Denemde Artemia ve ticari alabalık yemi kullanılmıştır. Total boy ve canlı ağırlık ölçümleri periyodik olarak yapılmıştır. Deneme sonunda sıcaklıklara arasında büyüme bakımından fark olduğu tespit edilmiştir. En iyi büyümenin 28°C ile 30°C'lerde olduğu tespit edilmiştir. Bu sıcaklıkların altında ve üstündeki sıcaklıklarda ise daha az büyüme gözlenmiştir. Hayatta kalma oranlarında bakıldığında ise sıcaklık gruplar arasında her hangi bir fark olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç olarak C. macrostomus türünün geniş sıcaklık aralıklarında yaşayabildiği ve büyüyebildiği tespit edilmiştir. Ancak türün yetiştiriciliği için en ideal su sıcaklığının 28°C ile 30°C aralığı olduğu önerisi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was used beni fish (Cyprinion macrostomus) that live in the same ecosystem and natural habitat with doctor fish“Garra rufa”. They are widely used in medical treatments of some skin diseases such as psoriasis, eczema and atopic dermatitis. For this purpose, C. macrostomus fry were reared at six different water temperatures (24 ° C, 26 ° C, 28 ° C, 30 ° C, 32 ° C and 34 ° C) for 50 days. They were fed with Artemia and commercial trout feed. The total length and body weight were measured periodically. There was significant difference between temperature groups. The best growth occured in 28°C and 30°C. It was observed less growth in below and above these temperatures. There was no significant difference in the survival rate between the temperautre groups. As a result, they C. macrostomus can grow within a wide temperature range. However, it has been proposed that the ideal water temperature for the cultivation of these species was 30 ° C and 28 ° C.