Farklı alıştırma su sıcaklıklarında bazı akvaryum balığı türlerinin sıcaklık tolerans parametrelerinin belirlenmesi
Determination of temperature tolerance parameters of some aquarium fish species in different acclimation water temperatures
- Tez No: 472994
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT YANAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada, 20, 24 ve 28 °C alıştırma su sıcaklıklarında 13 akvaryum balığı türünün CTM, ARR ve Termal Tolerans Poligon Alanları belirlenmiştir. CTMin ve CTMax değerleri ortalamaları, sırasıyla Japon Balığı (Carassius auratus)'nda 4.50-39.60 °C, Koi (Cyprinus carpio carpio)'de 4.83-38.20 °C, Doktor balık (Garra rufa)'da 7.63-38.23 °C, Tetrazon (Puntius tetrazona)'da 12.76-36.56 °C, Zebra Balığı (Brachydanio rerio)'da 7.66-40.36 °C, Lepistes (Poecilia reticulata)'de 10.60-40.80 °C, Moli (Poecilia latipinna)'de 7.76-40.23 °C, Sarı Prenses (Labidochromis caeruleus)'de 11.50-38.56 °C, Yunus Ciklit (Cyrtocara moorii)'de 10.56-37.53 °C, Melek Balığı (Pterophyllum scalare)'nda 12.43-39.16 °C, Gurami (Trichogaster trichopterus )'de 11.06-38.60 °C, Komando Çöpçü (Corydoras paleatus)'de 9.76-35.73 °C ve vatoz balığı (Ancistrus dolichopterus)'nda 11.96-39.50 °C olarak belirlenmiştir. Düşük sıcaklıkta oluşan dalgalanmalara karşı en hassas türler sırasıyla Tetrazon, Gurami, Sarı Prenses, Vatoz Balığı, Yunus ciklit, Melek Balığı, Lepistes, Moli, Çöpçü, Koi, Zebra, Japon Balığı ve Doktor balık, yüksek sıcaklıkta oluşan dalgalanmalara karşı en hassas türler ise sırasıyla Gurami, Koi, Zebra, Çöpçü, Tetrazon, Japon Balığı, Doktor Balık, Sarı Prenses, Vatoz Balığı, Moli, Lepistes, Yunus Ciklit ve Melek Balığıdır. Termal Tolerans Poligon Alan değerlerine göre, en geniş alandan en dar alana doğru türler sırasıyla Japon Balığı, Koi, Zebra, Moli, Doktor Balık, Lepistes, Gurami, Vatoz, Yunus, Sarı Prenses, Melek Balığı, Çöpçü ve Tetrazondur. Düşük sıcaklık dirençleri açısından ülkemizin subtropik bölgelerinde yetiştiriciliğe en uygun akvaryum balığı türleri Japon Balığı, Koi, Doktor Balık, Zebra ve Moli'dir.
Özet (Çeviri)
In this study, CTM, ARR and Thermal Tolerance Polygon Areas of 13 aquarium fish species were determined at 20, 24 and 28 °C water acclimation temperatures. The values of CTM were determined as 4.50-39.60°C in goldfish (Carassius auratus), 4.83-38.20 °C in koi (Cyprinus carpio carpio), 7.63-38.23 °C in doctor fish (Garra rufa), 12.76-36.56 °C in tetrazone (Puntius tetrazona), 7.66-40.36 °C in zebra danio (Brachydanio rerio), 10.60-40.80 °C in guppy (Poecilia reticulata), 7.76-40.23°C in molly (Poecilia latipinna), 11.50-38.56 °C in electric yellow (Labidochromis caeruleus), 10.56-37.53 °C in blue moorii (Cyrtocara moorii), 12.43-39.16 °C in angelfish (Pterophyllum scalare), 11.06-38.60 °C in gourami (Trichogaster trichopterus), 9.76-35.73 °C in commando cory (Corydoras paleatus) and 11.96-39.50 °C in bristlenose catfish (Ancistrus dolichopterus). The most sensitive species against fluctuations in low temperature were tetrazone, gourami, electric yellow, bristlenose catfish, blue moorii, angelfish, guppy, molly, cory, koi, zebra danio, goldfish and doctor fish, while the most sensitive species against fluctuations in high temperature were gourami, koi, zebra danio, cory, tetrazone, goldfish, doctor fish, electric yellow, bristlenose catfish, molly, guppy, blue moorii and angelfish. As for Thermal Tolerance Polygon Area values, the species from the widest to narrowest were found to be; goldfish, koi, zebra danio, molly, doctor fish, guppy, gourami, bristlenose catfish, blue moorii, electric yellow, angel fish, cory and tetrazone. In terms of low temperature resistance, the most suitable aquarium fish species for aquaculture in the subtropical regions of our country are concluded to be goldfish, koi, doctor fish, zebra danio and molly.