Gazzali'de insan ve benlik algısı
Human and self-perception in Gazzali
- Tez No: 558504
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HÜSEYİN BİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu çalışmada insan felsefesinin problem alanlarına dair Gazzali'nin verdiği cevaplar incelenmiştir. Gazzali'de insan, her alanda değerlendirilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda Gazzali'nin siyaset, toplum, eğitim, ahlak, din, bilim ve tasavvuf alanları hakkında yaklaşımından bahsedilmiştir. 'Ben kimim?' sorusuna cevap vermek için benlik algısı incelenmiştir. Benlik algısının oluşum süreci, insanın biyolojik gelişimi temelinde açıklanmıştır. 'Ben kimim?' sorusuna verdiği cevap incelenmiştir. Disiplinler arası (felsefe- psikoloji) çalışma yapılmıştır. Felsefenin 'kendini tanı' ilkesinden hareketle Gazzali'nin benlik algısı verilmiştir. Bunu yaparken benlik türleri konusunda William James'in ayrımından faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the answers of Gazzali about the problem areas of human philosophy were examined. People in Gazali have been tried to be evaluated in every field. In this context, Gazzali's approach to politics, society, education, ethics, religion, science and Sufism (mistisizm) has been mentioned. The self-perception was examined to answer the question 'Who am I?'. The process of formation of self-perception is explained on the basis of human biological development. Gazzali's answer to the question 'Who am I?' was examined. Interdisciplinary (philosophy-psychology) study was conducted. Based on the principle of 'self-diagnosis' of philosophy, Gazzali's self-perception has been given. While doing this, William James's distinction has been used for the types of self.