Brexit'in nedenleri, İngiltere ve Avrupa ekonomisine etkileri
Causes of Brexit and its effects on the British and European economy
  1. Tez No: 558503
  2. Yazar: LOKMAN SALİH ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE ATİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Avrupa Birliği tüm dünya piyasaları için önem arz eden güçlü bir birleşimdir. Dünyanın pek çok ülkesinin Avrupa ülkeleri ile iyi ilişkileri vardır. İngiltere AB üyesi olması nedeniyle hem Avrupa içerisindeki hem de dışındaki ülkelerle çeşitli ticari ortaklıklar kurmuştur. Bu çalışmada Brexit'in gerçekleşmesi halinde bu ilişkilerin nasıl sürdürüleceği ve Brexit'in İngiltere ekonomisine ve iç politikalarına (göç, tarım, vb.,) nasıl etki edeceği gibi İngiltere'nin çok hassas olduğu konuların çalışılması hedeflenmiştir. Tüm hukuki dayanakların Viyana Anlaşmalar Hukuku Sözleşmesi ve Lizbon Anlaşması maddeleri uyarınca İngiltere'ye açılan Brexit yolu çalışılmıştır. 23 Haziran 2016 yılında yapılan referandum sonuçlarının etkileri kısa vadede belirleyici olmayacak, aksine etkileri uzun vadede görülecektir. Örneğin istihdam rakamları ve ücretler gibi ekonomik göstergelerin, 2015 yılı baz alındığında Brexit'ten dolayı her yıl oynaklık gösterdiği görülmektedir. Burada olumsuz etki sadece işçiler için değildir, işverenlerin de azımsanmayacak bir kısmının belirsizliklerden ötürü karamsar oldukları işletme faaliyetlerindeki kaymalardan anlaşılmaktadır. Birçok kesim her iki tarafın da Brexit'in ardından siyasi ve ekonomik olarak zaafa uğradığına ve Londra'nın referandumdan sonra siyasi gücünü kaybedeceğine inanmaktadır. Gerek göç gerekse de tarım konusunda hedeflenen politikaların ele alındığı tezde Brexit'in ardından göçmen nüfusunun azaltılması ve tarım konusunda da özellikle orta sınıf çiftçilere yönelik desteğin oransal olarak fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The EU is a powerful combination of importance for all world markets. Many countries of the world have good relations with Europe. As the UK is an EU member, it has established commercial partnerships with countries both in Europe and abroad. It is aimed to study the sensitive issues of England such as how these relations will be sustained in case Brexit is realized and how Brexit will affect the UK economy and domestic policies (migration, agriculture, etc.). We have worked on the Brexit road to England in accordance with the provisions of the Vienna Convention on Contracts and the Lisbon Treaty. The impact of the referendum results of 23 June 2016 will not be decisive in the short term, but will have a long-term impact. For example, economic indicators such as employment figures and wages show volatility every year due to Brexit. Here, the negative impact is not only for workers, but is understood by shifts in business activities where a considerable part of their employers are pessimistic due to uncertainties. Both sides believe that Brexit has suffered political and economic weakness, and many believe that London will lose its political power after the referendum. In the thesis that both immigration and agriculture were aimed at the targeted policies, after Brexit, we saw a proportional increase in the support of middle class farmers especially in the reduction of immigrant population and agriculture.