Örgüt kültürünün sanal kaytarmaya etkisi: Bilişim teknolojileri çalışanları üzerine bir araştırma
The impact of organizational culture on cyberloafing: A research on employees of information technologies
- Tez No: 558516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM ÖTKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Teknolojinin hızlı bir şekilde gelişmesiyle beraber, internet kullanımı, mobil kullanımı, sosyal medya kullanımının arttığı ülkemiz ve dünyamızda, işyerlerinde iş dışı amaçlar için bu araçların kullanıldığı görülmüştür. Literatürde sanal kaytarma olarak adlandırılan bu kavram, son yıllarda önemli araştırma konularından biri olmuştur. Örgütlerin ortaya çıkışıyla birlikte uzun yıllardır araştırılmakta olan örgüt kültürü kavramı, hem örgüt kültürüne etki eden faktörler, hem de örgüt kültürünün etki ettiği değişkenler açısından araştırılmaktadır. Bu çalışmada örgüt kültürünün sanal kaytarmaya etkisi, Türkiye'de faaliyet gösteren özel bankacılık şirketinin bilişim teknolojileri bölümünde çalışan beyaz yakalı çalışanların katılımıyla incelenmiştir. Veri toplama aracı olarak anket yöntemi kullanılmış, toplanan 317 anketin 301 tanesi geçerli olarak kabul edilmiş ve sonuçlar bu anketler üzerinden elde edilmiştir. Anket uygulaması bilgisayar ortamında SPSS 25.0 istatistik programıyla veriler analiz edilmiştir. Araştırmanın sonucunda örgüt kültürünün sanal kaytarmaya anlamlı bir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the rapid development of technology, the use of internet, mobile usage and the increase of social media usage are seen in our country and in the world. These sources are known to be used to out of work purposes. In the literature, this concept, which is called cyberloafing, has been one of the important research subjects in recent years. The concept of organizational culture, which has been under investigation for many years with the emergence of organizations, is being investigated in terms of both the factors affecting the organizational culture and the variables influenced by the organizational culture. In this study, the influence of organizational culture on cyberloafing, working in the information technology department of private banking companies operating in Turkey were examined with the participation of white-collar employees. Data were collected using the survey method. Of the 317 surveys collected, 301 were accepted as valid and the results were obtained through these questionnaires. Data were analyzed with SPSS 25.0 statistical program in the computer application.