FDM tipi 3 boyutlu yazıcı ile termoplastik petek/öksetik çekirdek malzeme tasarımı, üretimi ve sandviç kompozitlerde kullanım özelliklerinin araştırılması
Investigation of the usage characteristics of FDM type 3 dimensional printer thermoplastic honeycomb / auxeti̇c core material design, production and sandwich composites
  1. Tez No: 558528
  2. Yazar: KUTAY ÇAVA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, 3 boyutlu yazıcılar ile üretilen farklı hammadde, desen ve geometride üretilen çekirdek malzemeler ve bu çekirdek malzemeler kullanılarak üretilen sandviç kompozit malzemelerin mekanik davranışları incelenmiştir. İlk olarak çekirdek malzeme üretiminde kullanılacak olan ABS, PLA, HIPS ve PETG hammaddelerin mekanik özelliklerinin incelenmesi adına FDM tipi 3 boyutlu yazıcı kullanılarak standart test numuneleri üretilmiş ve çekme, basma, 3 nokta eğme ve darbe testleri yapılmıştır. Daha sonra farklı hammadde, desen ve geometrilerde çekirdek malzemeleri üretilmiş, düzlem içi ve düzlem dışı basma davranışları incelenmiştir. Son aşamada ise ABS filamentinden 3 boyutlu yazıcı ile üretilen bal peteği ve re-entrant desenlerinde 0.6 mm hücre duvar kalınlığında, 6 mm hücre duvar uzunluğunda çekirdek malzemeleri karbon epoksi prepreg yüzey tabakaları ile yapısal yapıştırıcı kullanılarak birleştirilmiş ve sandviç kompozit malzemeler üretilmiştir. Bu sandviç malzemelere düzlem dışı, düzlem içi ve 3 nokta eğme testleri uygulanmış ve mekanik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the core materials produced in different raw materials, patterns and geometries produced by 3D printers and the mechanical behavior of the sandwich composite materials produced by these core materials were investigated. In order to investigate the mechanical properties of ABS, PLA, HIPS and PETG raw materials, which were to be used in the production of core materials, standard test samples were produced by using FDM type 3-D printer and tensile, compression, 3 point bending and impact tests were performed. Then, the core materials were produced in different raw materials, patterns and geometries, and the in-plane and out-of-plane pressures were examined. In the last step 6 mm cell wall length, 0.6 mm in cell wall thickness of honeycomb and re-entrant core materials produced by 3D printers from ABS filament and assembled carbon epoxy prepreg surface layer with using structural adhesives and sandwich composites were produced. These sandwich materials were subjected to out-of-plane, in-plane and 3-point bending tests and their mechanical properties were examined.