Feminizmin İslâm Hukuku açısından değerlendirilmesi
The evaluation of feminism in terms of Islamic Law
- Tez No: 558534
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu araştırmada İslâm'da kadına verilen haklar ve sorumlulukları ile İslâm dışı bir akım olan feminizmin ortaya koyduğu kadın anlayışı ele alınıp işlenmeye çalışılmıştır. Feminizm kavramı incelenirken; anlamı, tarihçesi, çeşitleri ve pratik dünyadaki karşılığının olup olmadığı ortaya konmaya çalışılmıştır. İslâm'da kadına verilen haklar, çocukken, evliliğinde, anne olduğunda, boşandığında ve sosyal hayatında olmak üzere başlıklandırılmış, kadının hakları karşılığında da belli sorumluluklarının olduğu da vurgulanmıştır. Kadının sorumlulukları Allah ve Rasûlü'ne (s.a.s.) , kendine, kocasına, çocuklarına ve topluma şeklinde tasnif edilerek sunulmuştur. Son olarak ise feminizmin İslâm hukuku açısından kısa bir değerlendirmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, the rights and responsibilities given to women in Islam and feminism, which is a non-Islamic movement, have been studied. In examining the concept of feminism; The meaning, history, types and the existence of the equivalent in the practical world is tried to be revealed. The rights granted to women in Islam, as a child, marriage, when the mother, divorced and social life, including the title, women's rights in the case of the responsibility for the emphasis was also emphasized. The responsibilities of the woman are presented to Allah and Rasulu (s.a.s.) , to herself, to her husband, to her children and to society. Finally, a short assessment of feminism in terms of Islamic law was made.