Sosyal medyanın Türkiye'deki taraftar kimliklerine etkileri
The influence of the social media usage on the identity of fans
- Tez No: 558537
- Danışmanlar: DR. CEM TINAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İletişim Bilimleri, Sports, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Taraftarlık günlük yaşantıda sıklıkla karşılaşılan bir kavramdır. Bir spor kulübünün, sanatçının, topluluğun veya bir markanın taraftarı olan insanlara rastlamak oldukça mümkündür. İnsanların taraftar olmalarını etkileyen faktörlerin neler olduğunu bilmek, taraftarlık motivasyonlarını daha iyi anlamaya olanak sağlayabilmektedir. Gelişen teknolojiyle birlikte internet kullanımı ve sosyal medya hesapları, taraftarlık kavramına yepyeni bir boyut kazandırmıştır. Çeşitli görüşlerin belirtilebildiği taraftar sayfaları, online müsabaka izleme platformları, lisanslı ürün satışlarının yapılabildiği elektronik mağazalar ve daha fazlası kişilerin taraftarlıklarını ortaya koymasına sınırsız bir olanak sağlamaktadır. Bununla birlikte ortaya çıkan taraftar hareketleri ve söylemleri, kişilerin taraftarlık kimliklerinin oluşmasında etkiler oluşturabilmektedir. Bu çalışmanın amacı da günlük hayatın vazgeçilmez bir parçası olan internet ve sosyal medyanın, futbol taraftarlarının kimliklerine olan etkilerini incelemektir. Bu çalışmada taraftarların takım tutma motivasyonlarının neler olduğuna, takımlarına bağlılık derecelerine, sahip oldukları hayat görüşleriyle takım tutma ilişkisine ve sosyal medya kullanımlarının takımlarıyla olan ilişkisine kadar birçok soruya yanıt aranacaktır.
Özet (Çeviri)
Being supporter of a sport club, artists, brands, political parties or societies is most frequently encountered behavior among the people in everyday life. Describing the factors that influence how the individual becomes a supporter leads us to better understand the motivation of the fans. Along with the developing technology, internet usage and social media accounts have given a new dimension to the concept of supporters. Fan pages where various opinions can be expressed, online event tracking platforms and electronic stores where product sales can be made online, and more; it provides unlimited opportunities for people to prove themselves as fan. Therewithal, the fan movements and expressions can affect the identity of the fans as well. The purpose of this study is revealing the influence of the internet and social media usage on the identity of the football fans. In the study, the answers are seeked for the questions how is the motivation to be a supporter of a football club, the degree of loyality for the teams, the relation between the life style and supporting activities and the influence of the social media usage on the fans behaviors.