Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesinde bulunan Selçuklu üslubundaki zahriye sayfaları ve şemse formlarının tezhip açısından değerlendirilmesi
The zahriye pages in the Seljuk style and the evaluation of the schemes forms in terms of the treatment in Konya Region Writing in the Library
  1. Tez No: 558538
  2. Yazar: MERYEM HANNE CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ FUAT BAYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Sanat Tarihi, Crafts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Türk milletinin estetik güzelliğini en güzel şekilde yansıtan gelenekli Türk-İslam sanatları, yüzlerce yıllık bir birikim sonucunda ortaya çıkmıştır. Kitap sanatları diye adlandırdığımız; hüsn-i hat, tezhip, ebru, minyatür ve ciltçilik önemli sanatlarımızdan olup bu sanatlar kültürümüzün en önemli yapı taşlarındandır. Bu araştırmada Konya Bölge Yazma Eserler Kütüphanesi'nde bulunan Selçuklu Üslubundaki yirmi yedi tezhipli eser incelenerek tezhip sanatına katkı sağlanması amaçlanmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde; araştırmanın amacı ve önemi, kapsamı, yöntemi ve konu ile ilgili literatür yer almaktadır. İkinci bölümde, tezhip sanatı ile genel bilgiler verilerek, tezhibin tanımı, tarihi seyri, kompozisyon, motif ve renk, kullanılan teknikler ve kullanım alanları ile bilgi verilmiştir. Katalog bölümünün yer aldığı üçüncü bölümde, Konya Yazma Eserler Kütüphanesi hakkında bilgi verilmektedir. Katalog bölümünde eserler form, teknik ve renk özellikleri açısından incelenmiş ve değerlendirmeler yapılmıştır. Dördüncü bölümde ise, incelenen eserlerin değerlendirmesi yapılıp bir sonuca varılmıştır. Eserlerin fotoğrafları ve çizimleri ek kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Traditional Turkish-Islamic arts, which reflects the aesthetic beauty of the Turkish nation in the most beautiful way, have emerged as a result of hundreds of years of accumulation. Calligraphy, illumination, marbling, miniature and bookbinding, which called“book arts”, are among some of our important arts and these arts are one of the most important building blocks of our culture. In this research a work with twenty-seven Seljuk style illumination found in Konya regional library of manuscripts has been stutied to contribute to the art of illumination. In the first part of the study, the aim and importance of the research, its scope, method and literature on the subject are included. In the second chapter, after presenting general information about the art of illumination, then information about the definition, historical course, composition, motif and color, techniques and usage areas are given. In the third chapter, which contains the catalog section, information is given about the Konya Manuscript Library. In the catalog chapter, the works were examined in terms of form, technique and color characteristics and evaluations were made. In the fourth chapter, an evaluation is made by evaluating the examined works and brought to a conclusion. The photographs and drawings of the works are included in the appendix.