Kur'ân'da çocuk eğitimi
Child education in the Quran
- Tez No: 558610
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NURULLAH DENİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Toplumlar, kendilerini oluşturan en temel birim olan ailelerin sağlamlığı nispetinde güçlüdürler. Aile bireylerinin, özellikle yarının büyükleri olan çocukların eğitimi ve terbiyesi meselesine, her çağda çoğu toplumda büyük önem verilmiştir. Günümüz dünyasında terörizm, madde bağımlılığı, cinayet, gasp, dolandırıcılık vb. gibi cemiyeti ve fertleri rahatsız edici, istenmeyen eylemlere istatistiksel olarak bakıldığında, bunların faillerinin neredeyse tamamına yakınının problemli çocukluk evresi geçiren veya ailede iyi eğitim almamış bireyler olduğu anlaşılır. Bu bağlamda çocuk eğitimi toplumların refah düzeylerinin artmasında etkin bir role sahiptir. Kullarının duyuş, düşünüş, hissediş vs. gibi her türlü biyolojik, psikolojik durumuna vakıf olan Allah (cc), Kur'ân-ı Kerîm'de çeşitli peygamberlerin kıssaları vasıtasıyla insanlara yol göstermiştir. Ayrıca rol-model olarak gönderilen Allah Resulü Hz. Muhammed'in (sas) hayatı, kendi evlatları ve diğer çocuklarla olan diyalog ve münasebetleri, tüm eğitimcilerin hayranlıkla takdir ettiği altın sahnelerle doludur. Bu çalışmanın amacı, Allah'ın (cc) Kur'ân-ı Kerîm'de çocukların eğitim ve terbiyesine verdiği önemi ortaya koymak ve bu süreçte nasıl bir yol takip edilmesi gerektiği hususunda kılavuzluk eden ayetleri açıklamaya çalışmaktır. Tezimizde Kur'ân ve sünnet başta olmak üzere konuyla ilgili farklı kaynaklardan istifade edilerek ailesine ve topluma faydalı, her yönden sağlıklı bireylerin nasıl yetiştirilmesi gerektiği, ayetler ışığında izah edilmeye, Kuran'da çocuk eğitimine dair ilkeler tespit edilmeye çalışılmıştır. Çocukluk evreleri, kaynaklarda farklı yaş aralıklarında gruplandırılmıştır. Şöyle ki bazı araştırmacılar çocukluğun bitimini 12 yaş olarak belirtirken bazıları bu sınırı 18 yaşa kadar taşımıştır. Biz de çalışmamızı 0-18 yaş aralığı üzerinde yapmaya çalıştık. Zirâ Kur'ân-ı Kerîm'de bahsi geçen örneklerde çocukluk dönemlerindeki bazı peygamberlerin tufûliyet bazılarının ise fetâ döneminde oldukları görülmektedir. Çalışmamız üç bölümden oluşmuştur. Birinci bölümde; eğitimin tanımı, çeşitleri ve eğitim safhaları, çocukluk evreleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde; Kur'ân'ın iman, ibadet ve ahlâk eğitimiyle ilgili ayetleri açıklanmaya çalışılmıştır. Üçüncü bölümde ise; Kuran'da bahsi geçen ebeveynler ve onların çocuklarıyla olan münasebetlerini anlatan ayetler incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies are steady if the families, the main unit of societies, are steady too. How to educate the children who are the adult of future is the matter of every age. When we observe the terrorism, drug addication, murdery, mugging, fraud cases in a statistic way, it is seen that in these cases nearly all of the perpetrators, disturbing society and the indivilduals, were children who hard problems in their childhood or never had an education in family. So the education of children is essential for the welfare level of society. Allah knows every biological and pyschologial situation like how the worshippers hear, think, feel and so he shows the way by the help of stories of prophets. The life of Muhammed Mustafa seen as model for muslims and his dialogues with his own children and others are full of golden scenes which me appreciated by all educators. Aim of this project is to show the importance of growing up children in an effective and interactive way in the light of Quran and to explain the verses of the Quran about this topic. In this thesis, we focus on how we can grow up children who are helpful and healthy in all aspects by the help of Quran and the verses of Quran. Childhood stages are grouped as different age ranges in various resources some researchers states that the childhood ends at the age of 12 and the oters believes it is not 12, but 18. So we work on the ages from 0 to 18. At the samples in Quran some prophets who are supposed to be at the childhood stage are in fact at the puberty stage. Our work consist of three parts. At the firs part we inform about the description of education kinds of education and the education levels on different stages of childhood. At the second part, we explain the verses about people worship, moral education. At the third part we analyze the manner of parents in Quran and how they educate their children.