Özel hukuk çerçevesinde hasta ile hekim arasındaki ilişkinin hukuki niteliği, hatalı tıbbi uygulama ve tazminat sorumluluğu
Legal character of relationship between physician and patient, medical malpractise and liability of damage as part of private law
- Tez No: 558612
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Sağlık Kurumları Yönetimi, Law, Health Care Management
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Çalışmamızın konusu özel hukuk çerçevesinde hasta ile hekim arasındaki ilişkinin hukuki niteliğinin belirlenmesi ile hatalı tıbbi uygulama kavramının ve tazminat sorumluluğunun incelenmesidir. Çalışmamızda üç bölüm yer almaktadır. İlk bölümde tıbbi müdahale kavramı açıklanmış, hasta ile hekim arasındaki hukuki ilişkinin nitelendirmesi yapılmıştır. İkinci bölümde, hekimin mesleki yükümlülüklerinin yanı sıra tıbbi hata ve komplikasyon kavramları irdelenmiştir. Üçüncü ve son bölümde, hekimin sorumluluğunun hukuki unsurları ve tazminat sorumluluğu incelenmiştir. Çalışmamızda konunun sınırlandırılabilmesi adına, hekimin özel hukuk kapsamında sorumluluğu incelenmiş olup idari, cezai ve disiplinsel sorumluluk kapsam dışı bırakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Subject of our thesis about legal character of relationship between physician and patient, medical malpractise and liability of damage as part of private law. Our thesis is composed of three part. In the first part, we have examined medical intervention term and have revealed the legal character of relationship between physician and patient. In the second part we have examined medical malpractise and complication terms along with professional obligations of physician. In the third and the last part, we have analyzed legal elements of physician' s liability and responsibility of compensation. For the purpose of limitation of the subject, we have analyzed physicians liability as part of private law and have excluded administrative, criminal and disciplinal liability.