Kur'ân'da peygamber'e itaat çerçevesinde günümüz sünnet anlayışı
Conception of today's sunnah around the obedi̇ence to the prophet in Qur'an
  1. Tez No: 558623
  2. Yazar: AYŞE NÜSEYBE AL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF IŞICIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kur'anda Peygambere İtaat Çerçevesinde Günümüz Sünnet Anlayışı ismini verdiğimiz tez çalışmamız, Kur'an'da peygambere itaat ayetlerinin ele alınarak sünnet ile ilişkisini, günümüz sünnet anlayışına yansımalarını inceleyen bir çalışmadır. Çalışmamızın birinci bölümünde itaat kavramının ıstılah ve lügat anlamlarını vermenin yanında itaat kavramının Kur'an'daki kullanımlarına da değinilmiştir. İkinci bölümde Kur'an ve sünnette Peygambere itaat konusu incelenerek sünnet ile ilişkisi ortaya konulmuştur. Çalışmada yalnızca ilgili ayet ve hadisler verilmekle yetinilmiş, diğer örneklemler dipnotta sunulmuştur. Üçüncü bölümde hadis ve sünnet kavramları ele alınmış, sünnet anlayışının oluşumunda tarihi süreç, günümüzde oluşan sünnet anlayışları, görüş sahiplerinin iddiaları ve delilleri ele alınarak bölüm tamamlanmıştır. Çalışmamız ile peygambere itaat ayetleri ile sünnet anlayışı arasındaki ilişki izah edilmiş, kişinin sünnet anlayışının peygambere itaat emrini nasıl algıladığı ile ilişkili olduğu ortaya konmuştur. Günümüz sünnet anlayışlarında oluşan değişim ve yanlışlıklara dikkat çekilmiştir. Çalışmamız günümüzde peygambere itaat emrinin yerine getirilmesinde sünnetin önemini göstermektedir. ANAHTAR KELİMELER: Kur'an, Sünnet,Peygamber, Hadis, İtaat,
Özet (Çeviri)
Our thesis study which we call“conception of today's Sunnah around the obedience to the Prophet in Qur'an”is a study which examiner the reflections of the Sunnah in present, between the relatıon taking over the verses of obedience to the prophet in Qur'an. In the first part of our study, it is mentioned the term and lenicograpic meanings of the concept of obedience and also the use of the concept of obedience in Qur'an. In the second chapter looking the subject of obedience to the prophet in Qur'an and Sunnah, the relation of the Sunnah is examined. In the study is given only the related verses and hadiths, other sampling are presented ad foot note. In the thırd chapter hadith and Sunnah is worked and the part is completed with historical process of the Sunnah conception, today's Sunnah conceptions, opinions and arguments of opinion owners. With our study, relationship between the verses of obedience to prophet and conception of Sunnah is explained and the percept of the person to Sunnah and compliance order to prophet and how he/she perceived is presented. The changes and inaccuracies of today's Sunnah is pointed out. Our study shows The importance of sunnah for fullfilling the complionce order to Prophet nowadays. CAY WORDS: Qur'an, Sunnah, Prophet, Hadith, Obedience,