Muhammed İkbal'in benlik düşüncesi ve siyaset felsefesindeki yeri
The place of Muhammed İkbal's self thought and political philosophy
- Tez No: 558624
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Siyasal Bilimler, Philosophy, Political Science
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mardin Artuklu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Tezimizin konusu Muhammed İkbal açısından Ben‟in toplum inşasındaki konumunun ne olduğu ile alakalıdır. Tezimiz toplamda üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında İkbal‟in yaşadığı ortamı, eğitim hayatını verdiği eserleri ele aldık. Birinci bölümde İkbal‟de benliğin“neliği”, benliğin gelişim aşamaları olan;“itaat, Nefsin Zabtı, Allah‟a Halife Olmak”gibi kavramları ifade ettik daha sonra benliği kuvvetlendiren ve benliği yıkan unsurları ele aldık. İkbal‟e göre, Aşk, arzu, fakr, hoşgörü, helal kazanç vb. özellikler bireyin şahsiyetini kuvvetlendiren unsurlar olarak,“Yeis, korku, dilencilik, ırkçılık, kölelik”vb. unsurların benliği zayıflatan unsurlar olarak karşımıza çıkar. İkinci bölüme geldiğimizde İkbal‟in siyaset düşüncesini ele aldık. Çünkü ikbal hiçbir zaman toplumu ve bireyi birbirinden ayırmamış aksine birbirini tamamlayan iki öğe olarak görmüştür. Mükemmel bir birey inşasından sonra mükemmel bir toplum ve sistem inşa etmek, şahsiyetini kazanmış bireyle mümkün hale gelir. İkbal‟in siyasi düşünesinin temellerine atıfta bulunduk. Üçüncü bölümde ise İkbal‟in ideal devlet Anlayışının ne olduğundan bahsettik. İdeal devletinin temel unsurlarından olan Din, Hukuk, Hilafet ve Meclis (şura) gibi kavramların İkbal açısından ne anlam ifade ettiğini irdeledik. İslam Ahlak anlayışını ve fert ve toplum ilişkisini inceleyerek bu bölümü bitirdik.
Özet (Çeviri)
This study addresses the Omission phenomenon in Jarir's poetry which is considered a remarkable phenomenon that he resorted to according to the status which requires the omission non-vainly but has given strength and momentum to his poetic form. The researcher studied this phenomenon through the illustration that Mohammed ibn Habib to Jarir's diwan, and tracked the different Omission patterns by thoroughly studying and testing it where he located the quote and estimated the omitted and presented the Syntaxists' opinions - Classic and Modern – and arranged them by importance. And to achieve the purpose out of this study, he divided it into four chapters preceded by an introduction, the study in its first chapter addressed the theory of the Omission phenomenon like its definition and presenting language specialist's qoutes and opinions as Grammarians and Linguists with examples and verses from the holy Quran and Arabic poetry, and comparing this phenomenon with other related similars. then the researcher indicated the reasons and motives that carry the speaker to ommit something of his phrases, then concluded the chapter by listing the conditions and the evidence which were adopted by grammarians in terms of omission and brings to the light that the most important rule in omission is the having a directory clue of what is omitted. the researcher later moved to the practical side of this phenomenon which was listed in the rest of the chapters. Omitting the noun is elaborated in the second chapter and was assimilated by omitting the subject, the predicate the object, the state and other components of noun phrases. in the third chapter which contains two parts, the researcher addressed omitting the the verb in the first part, while in the second part he addressed omitting the sentence assimilated by omitting the condition and swear phrases, then the researcher got to the forth and the last chapter in this study where he addressed omitting all forms of the functional letters and presented - as in other chapters - Linguists opinions supporting them with suitable quotes, then sealed the study with a summary of what he concluded.