Programlanabilir denetleyici kontrolü ile uzaktan damla sulama sistemi tasarımı ve gerçekleştirilmesi
Design and implementation of remotely controlled drip irrigation system with programmable logic contrellers
- Tez No: 558657
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ÖTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Kontrol sistemleri her alanda olduğu gibi tarım alanında da her geçen zaman kullanımı artmaktadır. Tarımsal sulamada, kullanılan su miktarı, sulamaya ayrılan zaman ve sulamada kullanılan iş gücü açısından diğer sulama sistemlerine göre daha verimli olan damla sulama sistemlerinin kullanımındaki artış, damla sulama sistemlerini kontrol etme ihtiyacını doğurmuştur. Gerçekleştirilen sulama sistemimizde PLC kullanılarak kontrolü sağlanan sulama sistemimiz su tankındaki su seviyesi ve ortam sıcaklığı, toprağın nemli olup olmadığı gibi ortam koşulları kontrol edildiği bir sulama sistemi gerçekleştirilmiştir. Toprak nemini kontrol ederek yapılan sulamada 2 litre su kullanılmış ve sulama 10 dakika sürmüştür. Toprak neminin kontrol edilmediğinde ise 5 litre su kullanılmış ve sulama 25 dakika sürmüştür. Otomatik sulama sisteminin kullanıldığı sulamada su tüketimi ve zamandan %60 tasarruf sağlanmıştır. Kolay kullanılabilen, sistemin her aşaması izlene bilir ve güvenilir bir sistem programlanabilir denetleyici ile tasarlanmıştır. Bu sayede kullanılan su, sulamaya harcanan işgücü ve zaman tasarrufu sağlayarak güvenilir, kolay kullanılabilen ve izlenebilir sulama kontrol sistemi gerçekleştirilmiştir. Bu sayede su tüketimi, işgücü tasarrufu ve zamandan tasarruf sağlanması amaçlanmıştır. Bu çalışma, verimli, daha güçlü, esnek uygulamalar geliştirmelerine yardımcı olacaktır. Sistemimiz başka kontrol elemanlarının eklenmesine müsait olduğundan sistemimize sulama yapılacak bitkinin ihtiyacına göre rüzgâr, ışık sensörü v.s. gibi sensörler eklenerek bitki için ideal şartlar sağlanarak bitkiden alınan verim artırılabilir.
Özet (Çeviri)
The use of control systems in agriculture increases as well as in all other areas. In agricultural irrigation, drip irrigation systems start being used widely because of its efficiency in terms of the amount of water used, the time allocated for irrigation, and the labor used in irrigation. Therefore, the need to control the drip irrigation systems become necessary. In the irrigation system realized by using PLC (Programmable Logic Controller), we controlled the ambient conditions such as the water level and temperature in the water tank, whether the soil is moist or not. The irrigation which controlled the moisture of the soil, 2 liters of water was used and the irrigation was completed in 10 minutes. When soil moisture was not controlled, 5 liters of water was used and the irrigation was completed in 25 minutes. 60% saving was provided in water consumption and time by the automatic irrigation system. The system, designed by a programmable logic controller, is user-friendly, reliable and can be monitored easily for every stage. In this way, we generated an easy-to-use and traceable irrigation control system at the same time the system saves the water, labor and the time used in the irrigation. With all these, low water consumption, labor and time savings are aimed. This study will help in developing efficient, more powerful, flexible applications. Since our system is suitable for the addition of other control elements such as wind and light sensors, the yield can be increased by providing the ideal conditions for the plant by controlling the wind and light according to the need of the plant.