A Programmable filter unit based on the signal processor TMS32010
  1. Tez No: 5438
  2. Yazar: SERDAR EDGÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT K. ALTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET TMS32010 İŞLEMCİSİ ETRAFINDA TASARIMLANMIŞ BİR SÜZGEÇ BİRİMİ EDGÜ, Serdar Yüksek Lisans Tezi : Elektrik ve Elektronik Müh. Bol. Tez Yöneticisi : Doç. Dr. Bülent K. ALTAY Şubat 1989, 136 sayfa Bu çalışmada, TMS32010 sayısal işaret işlemcisi etrafında tasarlanmış, pro gramlanabilir bir işaret işleme birimi gerçekleştirilmiştir. Birim analog banttaki işaretleri kullanıcı tarafından belirlenen örnekleme frekansında örnekleyerek işler, istenen bir işaret işleme yöntemi birime uyumlu olmak koşuhı ile birimde çalıştırılabilir. Çıkışta analog işaretler elde etmek amacıyla sekizinci derece alçak geçiren anahtar- kapasite süzgeç kullanılır. Bu uygulamada birim programlanabilir bir süzgeç olarak uyarlanmıştır. Dört ana süzgeç tipi (Altgeçirgen, Üstgeçirgen, Bandgeçirgen, Banddurduran) ve üç yaklaşımı içeren süzgeçleme işlevi, sayısal işaret işleme yöntemleri kullanılarak yapılmıştır. istenen analog süzgeç, aynı yaklaşımdaki bir prototip altgeçirgen süzgecin kat sayıları yardımıyla tasarlanan sayısal karşılığı süzgeçle gerçek zamanda çalıştırılmakladır. Prototip katsayılar ise birim dışında, analog tasarım yömtemleri ve bilineer dönüşümü kullanılarak hesaplanmıştır.Bu kullanımı dışında, birim kendisine yazılım ve donanım uyumlu dış yazılımları yükleme ve çalıştırabilme özelliğine sahiptir. Anahtar Sözcükler : Sayısal işaret işlemcisi TMS32010, Sayısal işaret İşleme, Sayısal Süzgeç Tasarımı. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT A PROGRAMMABLE FILTER UNIT BASED ON THE SIGNAL PROCESSOR TMS32010 EDGÜ, Serdar M.S. in E.E.E. Supervisor : Assoc. Prof. Dr. Bülent K. ALTAY February 1989, 136 pages In this work, a programmable signal processing unit based on TMS32010 signal processor is implemented. The unit operates on audio band analog signals by taking samples at a rate (less than 40000 samples/sec.) by the user. Any desired signal processing can be performed if it is written on the memory of the device and is compatible with the speed of the processor. The output stage contains an eighth order switched capacitor lowpass filter to yield analog signals at the output. With its present form the device is programmed as a filter unit. Combinations of four filter types (lowpass^ghpaBs,bandpass,bandstop) and three approximations (Butterworth, Chebychev, Inverse Chebychev) are available. The desired combina tion can be chosen by the user through the keypad and the menu presenting display. The selected analog filter is simulated in real time by its digital counterpart which is designed by using the coefficients of a prototype lowpass filter with the same approximation. The prototype coefficients are already written on die memory. IllThe unit can also communicate with a host computer, and hence can ran external programs in real time which are hardware and software compatible. Key Words : Signal Processor TMS32010, Digital Signal Processing, Digital Filter Design. IV