System dynamics modeling of agricultural value chains: The case of olive oil in Turkey
Tarımsal değer zincirlerinin sistem dinamikleri ile modellenmesi: Türkiye zeytinyağı örneği
  1. Tez No: 558661
  2. Yazar: BÜŞRA ATAMER BALKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA SEDEF MERAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 368
Özet
Son yıllarda gıda ve tarım ürünlerinde yaşanan fiyat dalgalanmaları, tarımsal ürünlerin değer zinciri dinamiklerinin anlaşılması ve ekonomik sürdürülebilirliğinin sağlanması için politika ve senaryo analizleri yapılması ihtiyacını arttırmıştır. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak yaptığımız modelleme çalışmasının iki temel amacı vardır: (1) Tarım değer zincirlerindeki arz, talep ve fiyat dinamiklerini anlamak, (2) Türkiye zeytinyağı değer zincirinin ekonomik sürdürülebilirliğinde iyileşmeler sağlanabilmesi için uygulanabilecek politikalar ve muhtemel senaryolarla ilgili sayısal analizler yapmak. Bu amaçlar doğrultusunda, sistem dinamikleri yöntemi kullanılarak Tarımsal Değer Zinciri Modeli kurulmuştur. Bu modelin mevcut sistem dinamikleri literatürüne katkısı, (i) tarımsal tedarik zincirini ve tarımsal değer zincirini bir arada içermesi, (ii) dört temel ekonomik değişken olarak fiyat, talep, arz ve kapasite değişkenlerinin tümünü içsel (endojen) olarak kabul etmesi ve (iii) değer zincirinin farklı aşamalarındaki fiyat seviyeleri arasındaki doğrusal olmayan karmaşık ilişkileri dikkate alabilmesidir. Kurulan bu model ile, ilk önce, hipotetik bir veri seti kullanılarak sayısal analizler yapılmış, seçilen teknoloji yatırımlarının ve finansal desteklerin iyileştirilmesinin zincirdeki fiyat dalgalanmalarına olan etkisi değerlendirilmiştir. Daha sonra bu model, Türkiye'deki zeytinyağı değer zincirine uyarlanmıştır. 2007-2018 yılları arasındaki veriler kullanılarak, modelin Türkiye'deki zeytinyağı değer zincirinin davranışını temsil edebildiği ve geçerli olduğu gösterilmiştir. Geçerliliği gösterilen bu model ile, 2019-2023 yıllarına dair eş zamanlı politika ve senaryo analizleri yapılmış ve politikaların ekonomik göstergelere olan etkileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In recent decades, agricultural commodity and food price fluctuations reveal the importance of understanding the agricultural value chain dynamics and making policy recommendations for sustainable development. The modeling purpose in this study is twofold: (1) to understand the price, supply and demand dynamics along the agricultural commodity value chains (2) for the specific case of olive oil value chain in Turkey, to make policy and scenario analysis with the focus of economical sustainability. In line with these purposes, the Agricultural Commodity Value Chain Model is constructed with system dynamics modeling methodology. The model is unique in terms of simultaneously (i) including both the agricultural supply chain and the agricultural value chain structures, (ii) considering the four major market elements, price, demand, supply, and capacity, endogenously, and (iii) considering complex nonlinear relationships among the price levels in different stages of the agricultural value chain. Using this modeling framework and a stylized parameter setting, we first conduct a numerical study and analyze the performance of two sets of value chain interventions, namely, technology investments and financial aid improvements, in mitigating the price fluctuations. Then, the model is adapted to the case of olive oil value chain in Turkey. By utilizing the historical data between years 2007-2018, the model is shown to be valid to represent the behavior of the olive oil value chain in Turkey. Using the validated model, a set of simultaneous policy and scenario analyses are conducted for years 2019-2023 and the impacts of policies on economic indicators are presented.