İklimsel tasarım bağlamında Tokat geleneksel evlerinin incelenmesi: Bey-Beyhamam sokakları örneği
Investigation of Tokat traditional houses in the context of climate design: Bey-Beyhamam streets example
- Tez No: 558660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAN ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
İklimsel tasarım yereyin iklimiyle uyumlu, yaz ve kış koşullarına uygun yapı tasarımı olarak tanımlanabilmektedir. Geleneksel mimariyle ilgili yapılan çalışmalarda, geleneksel konutların doğayla ve yereyle uyumlu, bulunduğu yerin iklimine duyarlı, sürdürülebilir yapılar oldukları görülmüştür. Bu çalışmada Tokat kent merkezindeki geleneksel konut dokusu iklimsel özellikleri bağlamında ele alınmıştır. Tokat kent merkezinde, Bey ve Beyhamam Sokakları Mevkiindeki geleneksel konutlar incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak iklimsel tasarım ve iklimsel tasarım parametrelerine yönelik literatür araştırılmış, daha sonra Tokat kent merkezindeki geleneksel konutlarla ilgili elde edilen bilgi ve gözlemlere dayalı alan çalışması yapılmıştır. Geleneksel konutların iklimle kurdukları ilişki yerleşme, yapı ve yapı kabuğu ana parametrelerinde analiz edilerek değerlendirilmiştir. Geleneksel evlerin iklimsel tasarım bağlamında yaz ve kış koşullarındaki olumlu ve olumsuz yönlerine yönelik bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Tez sonucunda geleneksel evlerin yerleşme ve yapı ölçeğinde genel olarak ılıman kuru iklime uygun oldukları, yapı kabuğu ölçeğinde ise özellikle ısıtmanın istendiği dönem için yetersiz kaldıkları tespit edilmiş ve bu anlamda yapı kabuğunda çeşitli iyileştirmelerin yapılmasının uygun olacağı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Climatic design can be defined as building design that is compatible with the climate of the earth and suitable for summer and winter conditions. In the studies conducted on traditional architecture, it has been seen that traditional houses are sustainable buildings that are compatible with nature and place, sensitive to the climate of the place where they are located. In this study, traditional residential texture in Tokat city center is discussed in terms of climatic characteristics. Traditional houses in Bey and Beyhamam Streets in Tokat city center were examined. In the study, firstly, the literature on climatic design and climatic design parameters was researched and then a field study based on the information and observations obtained about traditional houses in Tokat city center was conducted. The relationship between traditional houses and climate has been evaluated by analyzing the main parameters of settlement, structure and shell. In the context of climatic design of traditional houses in summer and winter conditions have been tried to obtain information about the positive and negative aspects. As a result of the thesis, it was determined that traditional houses were generally suitable for temperate dry climate in settlement and building scale, but they were inadequate for the period when heating was desired, and it was determined that various improvements in the building envelope would be appropriate.