Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve karabük ili hidroelektrik enerji potansiyelinin araştırılması
The use of renewable energy sources and investigation of hydroelectric energy potential in karabük province
- Tez No: 558692
- Danışmanlar: DOÇ. YAŞAR YETİŞKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Ülkemizin genel karakteristik özellikleri, jeolojik yapısı ve bazı bölgelerdeki yağış miktarları küçük ve büyük ölçekli hidroelektrik enerjisi santrali potansiyeline imkân sağlamıştır. Karadeniz Bölgesinin, aldığı yağış miktarının diğer bölgelere göre fazlalığı neticesinde önemli yüzeysel su potansiyeli ve yüksek düşü olanağı bulunmaktadır. Karabük ili de Batı Karadeniz Bölgesinde yer alması ve yağış miktarının da fazla olması nedeniyle hidroelektrik enerjisi santralleri (HES) yönünden verimli bir bölgedir. Bu çalışma kapsamında, ülkemizdeki yenilenebilir enerji kaynaklarının mevcut durumları ve hidroelektrik enerji santrallerinin olumlu ve olumsuz yönleri üzerindeki etkileri incelenmiştir. Bunun yanı sıra, Karabük ilinin hidroelektrik enerji potansiyeli, hidroelektrik enerjisi santrallerin dağılımı, toplam kurulu güçleri ve üretecekleri enerjinin miktarları belirlenmiştir. İl genelindeki hidroelektrik enerji potansiyeli geliştirilen projeler ile değerlendirilmesi durumu da incelenmiştir. Ayrıca, Karabük ilindeki hidroelektrik enerji santrallerinin, ülkemiz genelinde aynı kapsamda geliştirilen ve ülkemizin mevcut durumundaki hidroelektrik enerji santrali projeleri içindeki yerleri, toplam hidroelektrik enerji üretimine katkıları, ülkemiz için tespit edilen hidroelektrik enerji potansiyeliyle karşılaştırmaları yapılarak ülkemizdeki toplam hidroelektrik enerji potansiyelininin değerlendirilmesinin tespitine çalışılmıştır. Ayrıca il genelindeki projelerin üreteceği enerji miktarı ile ülkemiz brüt elektrik enerjisi üretiminin temel kaynakları yönünden karşılaştırılması da yapılmıştır. Bu çalışma sonucunda, ülkemiz genelindeki hidroelektrik enerji potansiyeli, elektrik enerjisinin kurulu gücü ve üretimi, temel elektrik enerjisinin üretim kaynakları ve üretim şirketleri ele alındığında, Karabük ilinin önemli bir potansiyelinin, 4628 Sayılı Elektrik Piyasası Kanunu ile devreye sokulmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
General characteristics, geological structure and precipitation in some regions of Turkey have enabled the potential of small and large scale hydroelectric power plant. The Black Sea Region has significant surface water potential and high drop possibility as a result of the excess rainfall it receives compared to other regions. Karabük province is a productive region in terms of hydroelectric power plants (HEPP) due to its location in the Western Black Sea Region and the amount of rainfall. In this study, the current status of renewable energy sources in Turkey and the effects of the hydroelectric power plants on the positive and negative aspects of the hydroelectric power plants were investigated. In addition, the hydroelectric power potential of the province of Karabük, the distribution of hydroelectric power plants, the total installed capacity and the amount of energy that will be produced are determined. The hydroelectric potential of the province is evaluated with the projects developed. In addition, the hydroelectric power plants in Karabük province, which are developed within the scope of our country in the current scope, are evaluated in terms of their hydroelectric power plant projects, their contribution to total hydroelectric power production, and the hydroelectric energy potential determined in our country. In addition, the comparison of the amount of energy produced by the projects in the province and the main sources of our country's gross electricity production has been made. As a result of this study, considering the hydroelectric energy potential of our country, the installed power and production of electric energy, production sources of basic electric energy and production companies, it has been revealed that an important potential of Karabük province has not been put into effect with the Electricity Market Law No. 4628.