Comparing universities in Turkey and europe from campus scale to building scale in the context of sustainability
Türkiye'deki ve avrupa'daki universitelerin kampüs ölçeğinden bina ölçeğine sürdürülebilirlik bağlamında karşılaştırılması
- Tez No: 893912
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMA KARAGÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Sürdürülebilirlik, genel olarak, bugünkü ihtiyaçların karşılanmasıyla gelecek nesillerin ihtiyaçlarını da karşılamak üzere kaynakların dengeli ve etkin kullanımını ifade eder. Bu kavram, çevresel, ekonomik ve sosyal boyutları içerir. Mimari sürdürülebilirlik ise bu genel kavramın mimari alandaki uygulamasını ifade eder. Mimari sürdürülebilirlik, binaların tasarımından inşasına, işletilmesinden bakımına kadar tüm süreçlerde sürdürülebilirlik ilkelerini gözeterek hareket etmeyi amaçlar. Bu, enerji verimliliği, atık yönetimi, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı, çevresel etkilerin azaltılması, sağlıklı iç mekan kalitesi gibi faktörleri içerir. Mimari sürdürülebilirlik, çevreye ve topluma daha az zarar veren, kaynakları daha etkin kullanan ve uzun vadeli sürdürülebilirlik hedeflerini destekleyen bina ve yerleşimlerin tasarımını ve uygulanmasını içerir. Sürdürülebilirliğin tarihçesi, önemli konferanslar ve deklarasyonlar göz önünde bulundurularak çağdaş uygulamalara bağlamda incelenmiştir. Ayrıca, Küresel Raporlama Girişimi ve UI Yeşil Metrik gibi evrensel standartlar aracılığıyla sürdürülebilirliğin ölçümü ele alınmıştır. Sürdürülebilir üniversitelerin incelenmesinde hem Avrupa hem de Türkiye'den örnekler üzerinde detaylı bir değerlendirme yapılmıştır. Avrupa modellerini temsil eden Delft Teknoloji Üniversitesi, Nottingham Üniversitesi, Umwelt-Campus Birkenfield Üniversitesi, University of Southern Denmark (USD) ve University of Bologna gibi kurumlar, Türkiye'den ise Yeditepe Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi, Karabük Üniversitesi ve Ege Üniversitesi gibi örneklerle karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, karşılaştırmalı analizden elde edilen görüşlerden yararlanarak, Avrupa ve Türkiye'deki üniversitelerin sürdürülebilirlik uygulamalarındaki güçlü yönleri ve geliştirilmesi gereken alanları belirlemektedir.
Özet (Çeviri)
Sustainability, generally, refers to the balanced and efficient use of resources to meet the needs of today while also meeting the needs of future generations. This concept encompasses environmental, economic, and social dimensions. Architectural sustainability, on the other hand, refers to the application of this general concept in the field of architecture. Architectural sustainability aims to adhere to sustainability principles throughout all processes from the design and construction of buildings to their operation and maintenance. This includes factors such as energy efficiency, waste management, use of renewable energy sources, reducing environmental impacts, and ensuring healthy indoor air quality. Architectural sustainability encompasses the design and implementation of buildings and settlements that cause less harm to the environment and society, use resources more efficiently, and support long-term sustainability goals. The history of sustainability has been examined in the context of contemporary practices considering significant conferences and declarations. Additionally, measurement of sustainability through universal standards such as the Global Reporting Initiative and UI Green Metric has been addressed. In the examination of sustainable universities, a detailed evaluation has been conducted on examples from both Europe and Turkey. Institutions representing European models such as Delft University of Technology, University of Nottingham, Umwelt-Campus Birkenfeld University, University of Southern Denmark (USD), and University of Bologna have been compared with examples from Turkey such as Yeditepe University, Özyeğin University, Karabük University, and Ege University. The results, drawing from opinions obtained through comparative analysis, identify the strengths and areas for improvement in sustainability practices of universities in Europe and Turkey.