Yapay sinir ağları ile konut kira değerleri analizi
Analysis of housing rental values with artificial neural networks
  1. Tez No: 558715
  2. Yazar: MAHMUT İBİŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Günümüzde en iyi yatırımlardan birisi olan gayrimenkulün geri dönüş süresini hesap etmek en sık karşılaşılan problemler arasındadır. Gayrimenkul konut piyasası araştırmalarında kira getirisi konutun metro duraklarına, hastanelere, okullara, alışveriş merkezlerine, parklara uzaklıkları gibi bir çok faktöre bağlıdır. Bir gayrimenkulü değerli kılan faktörler arasında en önemli etken, o gayrimenkulün konumudur. Bir diğer etken ise yakın gelecekte gayrimenkulün etrafında, gayrimenkulün değerini arttıracak olan herhangi bir projenin yapılmasıdır. Bu çalışma kapsamında bu faktörlerin konut kira üzerindeki etkisini araştırmak için yapay sinir ağları yöntemi alternatif bir yaklaşım olarak kullanılmıştır. Çalışma sonucu elde edilen sonuçlar konut kira tahmininde yapay sinir ağlarının etkin bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Today, one of the best investments is to buy real estate. It is necessary to calculate the return period of this investment. In real estate housing market research, rental income depends on many factors such as distance to subway stops, hospitals, schools, shopping centers and parks. The most important factor that makes a property valuable is the location of that real estate. Another factor is the realization of any project that will increase the value of the real estate in the near future. In this study, artificial neural network method was used as an alternative approach to investigate the effect of these factors on housing rent. The results of the study show that artificial neural networks are an effective method in the estimation of housing estates.