Sanayide enerji yönetimi esasları ve enerji verimliliğinin araştırılması
Principles of energy management in industry and investigation of energy efficiency
  1. Tez No: 558714
  2. Yazar: MEHMET BAHATTİN KIYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ KEÇEBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Makine Mühendisliği, Energy, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Sanayi ve teknolojideki gelişmelerle enerji tüketimi hızla artmaktadır. Fosil kaynaklardan enerji üretiminin başta çevresel etkileri ve arzı konusunda yaşanan sorunlara rağmen gelişmiş ülkelerdeki mevcut enerji talebinin fazla olması bu kaynaklardan hemen vazgeçilemeyeceği sonucunu çıkarmaktadır. Enerji özelinde yaşanan çevresel etkilerin yanı sıra arz, rekabet, maliyet gibi etkenler tüketim alışkanlıklarında birtakım değişiklere gidilmesine sebep olmuştur. Bu durumla beraber enerji verimliliği ve enerji yönetimi gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Kuruluşların enerji verimliliği ve enerji yoğunluğu dâhil enerji performansını arttırmak, gerekli sistem ve süreçleri tesis etmelerine olanak sağlamak amacıyla Dünyada birçok yerde uygulanan ISO 50001 EnYS standardı enerjinin sistematik yönetilmesi ile bilinçsiz ve aşırı enerji tüketiminin yarattığı küresel ısınma gibi çevresel sorunlarla mücadele edilmesi ve enerji maliyetlerinin azaltılmasını amaçlar. Ülkemizde son yayınlanan eylem planlarında enerji verimliliği destek ve teşvik paketlerinde tesislerden, ISO 50001 EnYS standardının uygulanması, tesiste enerji yöneticisi çalıştırılması gibi şartların sağlanması istenmektedir. Bu eylem planları ile 2023 yılına kadar enerji yoğunluğunun, 2011 yılına göre en az %20 azaltılması hedeflenmiştir. Bu da birincil enerji tüketiminde kümülatif olarak 23,9 MTEP azalma sağlanması anlamına gelmektedir. Bu hedeflerin gerçekleşmesi için enerji tüketimi yoğun sektörlerde enerji verimliliği potansiyelleri araştırılmalıdır. Bu doğrultuda yılda 4,735 TEP enerji tüketimi olan gıda üretim tesisinde detaylı bir enerji etüdü ile tesisin enerji kullanımı ile tüketimleri incelenerek enerji verimliliğindeki mevcut durum tespit edilmiş ve verimlilik arttırıcı proje önerileri sunulmuştur. Tesiste yapılacak basit müdahale ve alınacak tedbirler ile yıllık 929,555 kWh enerji ile 371,822 TL ekonomik değer elde edilebilir. Uzun vadede yapılması planlanan verimlilik arttırıcı projeler ile yılda 1,471,993 kWh enerji tasarrufu sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Energy consumption increases rapidly by the developments in industry and technology. Despite the problems experienced in the environmental impacts and supply of energy production from fossil sources, the high energy demand in developed countries implies that these resources cannot be dispensed immediately. In addition to the environmental impacts in the energy sector, factors such as supply, competition and cost have led to changes in consumption habits. ISO 50001 EnYS standard, which is applied in many places in the world in order to increase the energy perform and to establish the necessary systems and processes, including energy efficiency and energy density, purposes to enables the organizations to manage environmental problems such as global warming caused by unconscious and excessive energy consumption and reduce energy costs. In the recent action plans published in our country, the facilities are required to provide certain conditions such as the implementation of ISO 50001 ENYS standard and running of energy manager in the facility in the energy efficiency support and incentive packages. These action plans, it is aimed to reduce the energy density by at least 20% compared to 2011 by 2023. Means a cumulative 23.9 MTEP reduction in primary energy consumption. In order to achieve these targets, energy efficiency potentials in energy intensive sectors should be investigated. In this case, the energy consumption, consumption of the facility is analyzed with a detailed energy study in the food production facility, which consumes 4,735 TOE per year, current situation in energy efficiency is determined and the project proposals to increase productivity are presented. the simple intervention and measures to be taken in the facility, annual value of 371,822 TL can be achieved with 929,555 kWh energy. By the long-term productivity increasing 1,471,993 kWh of energy can be saved per year.